PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سلسله بحثهای فضیلت وخواص قرآن*سوره المُلک

طاهره وحیدیان
11-01-2011, 09:55 AM
خواص سوره الملک
فضیلت و خواص سوره مُلک
شصت و هفتمین سوره قرآن کریم است که مکی است و 30 آیه دارد. نام دیگر این سوره «المنجیه» و «الواقعیة» می باشد (1).
از رسول خدا صلی الله علیه آله وسلم روایت شده است: هر کس در شب سوره مُلک را قرائت کند اجری مانند احیای شب قدر را خواهد داشت. (2) و ایشان خود هر شب پیش از خواب این سوره را قرائت می کردند. (3)
ایشان در روایتی دیگر فرموده اند: دوست دارم که سوره مُلک در قلب هر مؤمنی باشد(4)
همچنین فرمودند: بدانید سوره مُلک از طرف قاری و صاحب این سوره در روز قیامت مجادله می کند و برای او طلب آمرزش و مغفرت می کند.(5)
یکی از ارزش ها وبرتری های این سوره نجات دهندگی ان است . ابن عباس می گوید: مردی بر روی قبری نشست در حال که نمی دانست آنجا قبری است.و سوره مُلک را قرائت نمود ناگاه صدایی بلند شنید که می گوید: این سوره نجات دهنده است. این مطلب را به عرض پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم رساندند ایشان فرمود: این سوره نجات دهنده از عذاب قبر است. (6)

پی نوشت:
(1) درمان با قرآن، ص122

(2) مجمع البیان، ج10، ص66

(3) مستدرک الوسائل، ج4، ص306
(4) کنزالعمال، ص2648.

(5) مستدرک الوسائل، ج4، ص366

(6) الدعوات، ص279

طاهره وحیدیان
11-01-2011, 09:58 AM
امام باقر علیه السلام نیز در فضیلت این سوره فرمودند: سوره مُلک، سوره مانعه است و مانع از عذاب قبر می شود و در تورات نیز سوره مُلک نوشته شده است .هر کس در شب ها این سوره را قرائت نماید عملی زیاد و پاک و نیکو به جا آورده است. و از گروه غفلان نوشته نمی شود. من پس از نماز عشای خود به حالت نشسته آن را قرائت می کنم و پدرم امام سجاد علیه السلام در شب و روز این سوره را قرائت می کرد. هر کس ان را قرائت کند هنگامی که نکیر و منکر از جانب پاهایش وارد قبرش می شوند پاهایش به این دو فرشته می گویند: شمارا به بالاتر از من راهی نیست زیرا این بنده خدا به روی ما ایستاد و سوره مُلک را در هرشب و روز قرائت می کرد و اگر از جانب شکم و سینه اش بیایند به آنها گفته می شود که شما را به این بنده راهی نیست؛ زیرا او، سینه اش را جایگاه سوره مُلک قرار داده است و اگر نکیر و منکر از جانب سرش بیایند زبانش به آن دو می گو.ید: شما را به پایین تر از من راهی نیست زیرا این بنده خدا به وسیله من سوره مُلک را هر شب و روز قرائت می کرد.(7)
پی نوشت:

(7) الکافی، ج2، ص633

طاهره وحیدیان
11-01-2011, 10:02 AM
آثار و برکات سوره
1) امنیت
پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرموده است: در کتاب خدا سوره ای است که سی آیه دارد و هر کس پیش از خوابیدن آن را قرائت کن خداوند برای او سی حسنه می نویسد و سی گناه از او را پاک می کند وسی درجه بر دجات او می افزایدو فرشته ای از فرشتکان خدا مأمور میشود تا بال هایش را بر روی او بگسترد و او را از هر بدی و آفتی نگه دارد تا از خواب بیدار شود و این سوره از جانب صاحبش در روز قیامت مجادله می کندوان سوره ملک است.(8)
امام صادق علیه السلام نیز در این باره فرمودند: هر کس سوره ملک را در نماز واجب خود یا پیش از آنکه بخواند قرائت نماید تا صبح در امان الهی خواهد بود تا وارد بهشت شود. (9)
2) شفاعت و بخشش
رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم فرموده است: سوره در قرآن است که سی آیه دارد و فرد قرائت کننده خود را آنقدر شفاعت می کند تا او را ببخشند و آن سوره ملک است. (10)
همچنین فرموده اند: هر کس سوره ملک را قرائت کند نجات دهنده او از عذاب قبر است و به اجری همانند کسی که شب قدر را احیا داشته است اعطا می شودو هر کس این سوره را حفظ کند. انیس و مونس او در قبر خواهد شد و او را از هر حادثه و عذاب در قبر نگه می دارد او را به خدا نزدیک می کند تا اینکه وارد بهشت شود در حالی که از وحشت قبر در امان است.(11)
پی نوشت:

(8) کنزالعمال، ح 2708
(9) ثواب الاعمال، ص119
(10) الدر المنثور، ج6، ص246

(11) تفسیرالبرهان، ج5، ص433

طاهره وحیدیان
11-01-2011, 10:04 AM
3) غفران برای اموات
قرائت قرآن و هدیه کردن ثواب آن به گذشتگان، موجب رفع گرفتاری های آخرتی آنها و مغفرت و بخشش برای ایشان خواهد بود. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در این باره فرموده است: هر کس سوره مُلک را قرائت کن وبه برداران خود که در گذشته اند هدیه کند ثواب آن با سرعت برق به آنها خواهد رسید و در عذاب گناهان ایشان تخفیف داده می شود و مایه انس ایشان در قبر می شود.(12)
از حضرت صادق علیه السلام نیز روایت شده : هر کس سوره مُلک را برای میّتی بخواند از عذابی که در آن است تخفیف داده می شود و اگر قرائت کننده به اموات هدیه کند ثواب آن با سرعت برق به انها می رسد.(13)
4) دندان درد
رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم فرموده است: هر کس که دندانش درد می کند انگشتش را بر دندانی که درد می کند بگذارد و آیه «23 سوره مُلک» را هفت مرتبه بخواند. (14)

(:12) تفسیرالبرهان، ج5، ص433

(13)همان
(14) مکارم الاخلاق، ص405

منبع:«قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»

--------------------------------------------------------------------------------