PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ازدواج از منظر حضرت زهرا (س)

محمد حسین
10-30-2011, 06:22 PM
http://www.rissna.ir/Pictures%5CSign%5CSign%5Czahra1.jpg

1 - مشورت با دختر

یكی از آداب پسندیده در ازدواج اسلامی، مشورت و تبادل افكار پدر با دختر است كه آگاهانه همسر ایده‌آل خود را برگزیند.

پیامبر اسلام(ص) این اصل تربیتی، روانی را بدقت رعایت می‌كرد و به امت اسلامی سفارش می‌فرمود، تا از ظلم و ستم دوران جاهلیت دوری گزینند، و پدران و مادران بدون مشورت و رضایت دختران در امر ازدواج اقدامی نكنند. چنانكه پیامبر نسبت به ازدواج دخترش با او مشورت كرد و فرمود:

محمد حسین
10-30-2011, 06:23 PM
پیامبر(ص) فرمود:
(اذن الله فیه من السماء)
خدا از آسمان اجازت فرمود.

فاطمه(س) پاسخ داد: (در حالی كه تبسم بر لب داشت):
"رضیت بما رضی الله لی و رسوله"
(خشنودم به آنچه كه خدا و پیامبر او برای من رضایت دادند)

و در روایتی دیگر آمده است كه فرمود:
رضیت بالله ربا و بك یا ابتاه نبیا و بابن عمی بعلا و ولیا
(خشنودم كه خدا پروردگار من است و تو ای پدر، پیامبر من و پسر عمویم (علی"ع")، شوهر و امام من است)

http://media.farsnews.com/Media/8709/Images/jpg/A0557/A0557669.jpg

محمد حسین
10-30-2011, 06:23 PM
2 - احترام متقابل دختر به نظر پدر

یكی دیگر از آداب پسندیده و مساله قابل توجه در ازدواج، احترام متقابل فرزندان به افكار و آراء پدر و مادر است.
دختران و پسران باید بدانند كه مربیان دلسوزشان آرزوی سعادت و تكامل و بهروزی آنها را دارند و در امر ازدواج نباید نظریات پدر و مادر را نادیده انگارند.

آنگاه كه پیامبر اسلام(ص) برای دخترش ارزش و اعتبار قائل شد و در ازدواج با علی(ع) با او مشورت نشست، حضرت زهرا(س) نیز به پدر احترام كرد و رای و نظریه پدر را محترم شمرد و فرمود:
"قالت فاطمه(ع): یا رسول الله انت اولی بما تری"
(ای رسول خدا! تو از من سزاوارتری (كه اظهار نظركنی)

محمد حسین
10-30-2011, 06:25 PM
3 - پرهیز از ارزشهای دروغین در ازدواج

در امر مقدس ازدواج كه پایه تربیت انسانهای كامل است، نباید به ارزشهای دروغین و آداب و رسوم ناروا و ناپسند توجه نمود.
بلكه سلامت جسم و جان و دین دختر و پسر را باید اساس پذیرش قرار داد.

بزرگان قبائل و سرمایه‌دارانی با باورهای زشت مادی و جاهلی، از دختر پیامبر(ص) خواستگاری نمودند، ولی جواب منفی شنیدند.
پیامبر(ص) و فاطمه(س) در شرایطی به ازدواج امام علی(ع) پاسخ مثبت دادند كه نه سرمایه‌ای داشت و نه باغ و زمین و اموالی فراهم آورده بود.
در این ازدواج مقدس، توجه فاطمه(س) به ارزشهای معنوی و سلامت و عصمت همسر آینده‌اش بود.
وقتی صبح عروسی پیامبر(ص) پرسید:
كیف رایت زوجك؟
(دخترم! شوهرهت را چگونه دیدی؟)
پاسخ داد:
"قالت: یا ابة خیر زوج"
(ای پدر! بهترین شوهر دیدم)
http://img.tebyan.net/big/1387/09/143187802112411911513815817312842221204235171.jpg

محمد حسین
10-30-2011, 06:25 PM
4 - نفی ارزشهای جاهلی در ازدواج

بسیاری با ارزشهای مادی و جاهلی به ازدواج و شوهر آینده می‌نگرند، و به سرزنش این و آن می‌پردازند. ارزشهای انسانی و اسلامی همسران خود ساخته را چیزی نمی‌شمارند، و با كنایه و اشاره به سرزنش روی می‌آورند.
حضرت زهرا(س) از این گرایش جاهلی نزد پیامبر(ص) شكایت می‌كند:
"قالت فاطمه(س): یا رسول الله(ص)!
دخل علی نساء من قریش و قلن لی زوجك رسول الله(ص) من فقیر لامال له"
(ای رسول خدا!
زنانی از قریش به منزل من وارد شدند (و سرزنش آغاز كردند) و گفتند:
پیامبر، تو را همسر كسی قرار داد كه فقیر است و سرمایه‌ای ندارد.)

محمد حسین
10-30-2011, 06:26 PM
5 - حالات معنوی فاطمه(س) در شب ازدواج:

شب ازدواج و آغاز لحظه‌های شروع یك زندگی نوین برای هر زن و مردی شیرین و خاطره‌انگیز است.
بسیاری این لحظه‌های شیرین را به انواع گناه می‌آلایند
و فكر می‌كنند، هرگونه زشتی و پلیدی می‌تواند مجاز باشد.

باید دید كه كاملترین الگوی بانوان جهان، حضرت فاطمه(ع) در شب عروسی چه حالاتی دارد؟ و زندگی مشترك با همسرش را چگونه شروع می‌نماید؟
امام علی(ع) شب عروسی، فاطمه زهرا را نگران و گریان دید. پرسید: چرا ناراحتی؟
پاسخ داد:

محمد حسین
10-30-2011, 06:27 PM
"قالت: تفكرت فی حالی و امری عند ذهاب عمری و نزولی فی قبری فشبهت دخولی فی فراشی بمنزلی كدخولی الی لحدی و قبری فانشدك الله ان قمت الی الصلاة فنعبدالله تعالی هذه الیلة"

(پیرامون حال و رفتار خویش فكر كردم. به یاد پایان عمر و قبر خویش افتادم كه امروز از خانه پدر به خانه شما منتقل شدم و روزی دیگر از اینجا به طرف قبر و قیامت خواهم رفت پس تو را به خدا سوگند می‌دهم كه: بیا تا به نماز بایستیم تا با هم در این شب خدا را عبادت كنیم).

منبع: فرهنگ سخنان فاطمه زهرا سلام‌الله علیها

http://onlinesite.ir/images/card/55/02.jpg