PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آه زنان محجبه از وضعیت نابسامان پوشش بیماران در بخش‌های بیمارستانی

امیرحسین
10-02-2011, 08:37 PM
خانم وزیر دریابید
آه زنان محجبه از وضعیت نابسامان پوشش بیماران در بخش‌های بیمارستانی

خبرگزاری فارس: پزشک محرم بیمار است این جمله‌ای است که از زمان‌های دور در ذهن خانواده‌ ایرانی حک شده است اما اگر این روزها به بخش‌های بستری بیمارستان‌ها سرک بکشی محرم بودن پزشک و تیم همراه را در قالبی دیگر تجربه می‌کنی مشاهده تصویر مچاله شده برخی زنان‌‌ به دلیل شرم در استفاده از پوشش نامناسب بیمارستان و حضور کادر پرستاری مرد در بخش‌های ویژه زنان.

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/07/04/124355296_PhotoA.jpg

به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا»، با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب این انتظار وجود دارد که وضعیت حجاب هر سال بهتر از قبل شود اما این روزها شاهد اتفافات دیگری هستیم به گونه‌ای که حتی بیمارستان‌ها نیز از گزند بد پوششی در امان نیستند.

عدم ارائه پوشش مناسب به بیماران زن در اتاق عمل و بخش‌های بستری بیمارستان و استفاده از کادر پزشکی مرد در بخش‌های ویژه بانوان مواردی است که این روزها بیماران زن را به شدت آزرده‌خاطر کرده است.

با وجود آنکه حجاب و پوشش مناسب در میان اکثر مردم نماد حیا و عفت است اما در برخی از مواقع مورد بی‌توجهی و گاه بی حرمتی قرار گرفته است آنچه که هنوز هم مورد غفلت قرار گرفته وضعیت پوشش بیماران زن در بخش‌های جراحی و بستری بیمارستان‌هاست.

در این بخش‌ها وضعیت پوشش بیماران به گونه‌ای است که زنان، محجبه و چادر به سر به بیمارستان مراجعه کرده و کلاه به سر و با گردن نمایان وارد اتاق عمل می‌شوند؛ درست است که پزشک محرم بیمار است اما گویی مسئولان وزارت بهداشت این موضوع را به‌گونه‌ای دیگر برداشت کرده‌ و به این باور رسیده‌اند که بیماران زن می‌توانند با پوششی آزادانه در اتاق عمل حاضر شوند.

پوششی که این روزها در بیمارستان‌ها در اختیار بیماران قرار می‌گیرد موجب اعتراض طیف گسترده‌ای از زنان محجبه قرار گرفته است چرا که در طراحی این لباس از کلاه به جای روسری استفاده شده است و بیمار باید لباسی را که به تن دارد، درآورده و از شنلی نامناسب استفاده کند.

امیرحسین
10-02-2011, 08:40 PM
پس از پایان عمل جراحی نوبت انتقال بیمار به بخش می‌رسد، این موضوع نیز حکایت خاص خود را دارد چرا که دو مرد با حضور بر بالای تخت، بیمار زن را بر دستان خود بلند کرده و بر تختی دیگر قرار می‌دهند تا او را به بخش منتقل کنند این وضع در حالی است که بیمار زن بی‌هوش و با پوشش نامناسب از مقابل دید‌ه مردان حاضر در اتاق جراحی عبور کرده تا به بخش برسد.

پس از انتقال به بخش نیز بیمار با همان پوشش نامناسب بر روی تخت خود قرار گرفته و اینجا نیز در معرض دید مردانی که همراه سایر بیماران هستند، قرار می‌گیرد.

در اتاق‌های زایمان نیز حضور کادر درمانی (پرستار) مرد محسوس است و اغلب زنان باردار از پوشش نامناسب اتاق عمل شکایت دارند؛ اتاق زایمان بیمارستان‌ها مکانی است که مادران باردار انتظار دارند کادر پزشکی مرد در آنجا حضور نداشته باشد و حداقل برای زایمان توسط کادر پزشکی زن تحت مراقبت قرار بگیرند.

کمبود نیروی متخصص زن برای سونوگرافی و استفاده از نیروی مرد برای سونوگرافی بیماران زن، استفاده از کادر مرد در جراحی سزارین مادران باردار و کمبود نیروی متخصص زن در اورژانس‌ها از جمله نارضایتی‌های زنان در هنگام مواجهه به بیمارستان است.

با آنکه یکی از وظایف وزارت بهداشت در قانون گسترش حجاب و عفاف نظارت بیشتر بر بیمارستان‌های خصوصی به منظور ترویج فرهنگ حجاب، رعایت حقوق زنان بیمار و ارائه لباس‌های مناسب به بیماران برای ورود به اتاق جراحی است اما گویی سکانداران بهداشت و درمان کشور این وظیفه حساس را فراموش کرده‌اند و آنقدر درگیر و دار مسائل و مشکلات نظام سلامت غرق شده‌اند که کاملاً فراموششان شده است بسیاری از زنان محجبه حداقل انتظارشان این است که در بیمارستان‌های دولتی شاهد رعایت حدود شرعی و اسلامی باشند لااقل در نوع پوششی که در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

امیرحسین
10-02-2011, 08:40 PM
مسئولان وزارت بهداشت چه زمانی می‌خواهند به وظیفه خود یعنی ارائه لباس مناسب به بیماران که طبق قانون گسترش فرهنگ حجاب و عفاف بر عهده آنها قرار گرفته‌است عمل کنند؟ آیا آنها واقعاً باورشان شده است که تیم پزشکی اتاق عمل همگی جزء محارم بیماران زن هستند؟

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده‌ایم که کشورنیازمند ایجاد بیمارستان‌های تخصصی ویژه زنان است که تمام پرسنل آن از دکتر و پرستارگرفته تا خدمات زن باشند؟ آیا فکری برای ایجاد این بیمارستان‌ها حداقل در شهرهای بزرگ کشور شده است؟

آیا تا کنون خانم وزیر که خود یک زن است نارضایتی برخی از زنان محجبه را از پوشش نامناسب بیمارستان‌ها و حضور کادر پزشکی مرد در بخش‌های ویژه زنان شنیده‌ و چاره‌ای برای این وضعیت اندیشیده است تا بیش از این زنان محجبه در معرض نگاه بیماران مرد و کادر پزشکی قرار نگیرند.
-پایان-

ریحانة النبی
10-03-2011, 01:16 PM
سلام
اتفاق من هم یکی از آه کشان این وادی بودم..

چند وقت پیش که یه عمل مختصر داشتم .. توی بخش که تعویض لباس داشتیم من میخواستم چادرمو سر کنم.. خانم پرستاره دعوام کرد.. گفت اینجا مرد نمیاد! هنوز حرفش تموم نشده بود دو تا خدمه اومدن نمیدونم چی رو تعمیر کنن! نشونش دادم گفتم اینا چی ان؟!!
کوتاه اومد!

تو فاصله ای که منتظر بودم تا کار پزشک با بیمار قبلیش تمام بشه جلوی در ریکاوری نشستم..
(این نکته رو بگم که من بیمارستانی بودم که بخش عمل خانمها و آقایونش کاملا جداست.. یعنی تنها مرد های اون بخش جراح و متخصص بیهوشی بودن!)
میدیدم بیمارها رو وقتی میخوان به بخش منتقل بکنن خیلی مراقب ملحفه ای که روی بیمار کشیده میشه و همینطور کلاهشون نیستن پاهای همه هم پیدا بود!
و تو فاصله ی اتاق عمل و بخش بستری مردهای زیادی بودن!
هی خواستم هیچی نگم.. دیدم نمیتونم خودمو بذارم جای اون خانمها!
آخرش رفتم پرستار رو صدا زدم و گفتم از اینها که گذشت لااقل در مورد من مراقب باش خواهش میکنم.. من بیهوشم اما شما وظیفه داری من رو بپوشونی!
بنده خدا گفت باشه.. و بعد که پرسیدم از همراهم گفتن که روی من دقیق کشیده شده بود!

یه چیز دیگه هم اینکه پزشک من مرد بود..
وقتی میخواستم کلاه بذارم سرم خانم پرستار رو پیچوندم و روی روسریم کلاه رو سر کردم! و گره ای هم که زدم دقیق یادمه که تا وقتی کامل بهوش اومدم بسته بود!:tae:

همین!
خدا کمکمون کنه!
در پناه خدا..
یاعلی.