PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : احکام نجاسات

طاهره وحیدیان
10-02-2011, 05:59 AM
احکام نجاسات

اگرپسر بچه 3 ساله داخل اتاق وروی فرش ادراربکنه و با همون وضعیت بیاید توی هال ایا جاهایی که پا گذاشته نجسه(البته نمیدونم قبل ادرار یا بعد از ادرار شلوارشو در اورده بوده چون موقعی که اومد تو هال لباس تنش نبود)؟اگر 5 دقیقه بعد فرشو بلند کنیم ببینیم زیر فرش نمداره ایا موکت زیر فرش هم نجس شده؟

--------------------------------------------------------------------------------
الهم صلی علی محمد و ال محمد

طاهره وحیدیان
10-02-2011, 06:01 AM
احکام نجاسات
با سلام خدمت شما گرامی.دررابطه باسؤاتون نظرتونو جلب میکنم؛به پاسخ استفتائی که از سوی حضرت آیةاللّه مکارم شیرازی پرسیده شده در باب نجاسات وتوجه به آن:
مسئله نجاست وپاکی بسیار ساده است وسفارش شده جستجو نکنندوتنها درمواردی که یقین به نجاست داریدرابشوئید.وازروایات بدست می آید؛چنانچه فردشک دارد جایی ازبدن نجس شده است؛لازم نیست حتّی نگاه کندتایقین پیداشود ویااگرشک در ترشح نجاست دارد می تواندآب به آن محل بپاشدتابقین حاصل نشود که نجاست ترشح شده است.یعنی حتّی درمواردی که به راحتی می توان به طهارت ونجاست علم پیداکرد؛نیازی به تفحّص نیست«پیک احکام ؛ش؛31»
پس باتوجه به این پاسخ؛وقتی شما علم«یعنی 100% بدانی که نجس هست»نداری بر انتقال نجاست؛لازم هم نیست جستجو کنید؛وفقط همان جایی را که آلوده به ادرار شده است را آب بکشید.بنابرفرمایش حضرت آیة اللّه مسئله نجس وپاکی آسان است؛اگر خودمون سختش نکنیم.
دردنباله سؤالتون که فرمودید اگر فرش رابلند کردیم ببینیم زیر فرش تراست آیا موکت نجس است؟؟اگر فبل از آبکشی بوده ورطوبت سرایت کرده به موکت بله ؛بایدآنراهم آب بکشید؛امااگر بعداز آبکشی بوده؛خیر موکت نیازی به آبکشی ندارد.والسّلام.

baran
10-28-2011, 04:15 PM
سلام خانم وحیدیان
با اجازتون میخوام بقیه سوالامو اینجا بپرسم.

اخرین پرسشم این بودکه برام مثال بیارید که شما لطف کردین جواب دادین.ایا در مورد شخص هم همینطوره یعنی ما حتما باید ببینیم که نجس شده واکر 99%مطمین باشیم هم قبول نیست که شخص نجسه؟

طاهره وحیدیان
10-29-2011, 10:10 PM
سلام عزیزم,اول بزار اومدنت رو خوش آمد بگم.بعد پاسختو بدم.انشاء اللّه که بتونم سؤالات حل نشدنی ات رو پاسخگو باشم وتو هم قول بدی که آنچه را می گویم؛ خوب گوش کنی وبدون چون وچرا قبول کنی؛ چون حکم دین است؛ وقبول کردن حکم دین تعبدیست, نه دلیل آوردنی.ممنون از دقتت.
عزیزم؛ تا کسی را که مرتکب نجسی نشده وبا چشم خودت ندیدی ؛پاک است؛ حتی اهل کتاب را عده ای از علماء پاک میدانند چه برسد ؛به مسلمانان.یکی از شرائط پاکی ؛ غائب شدن مسلمان است؛یعنی اگر کسی بی بندوباری میکنه ورعایت نجس ؛پاکی را نمی کنه؛اگر غائب باشه؛ وشما نبینی؛ برای شما پاکه. حالا اگر موردی هست، بفرما که من بیشتر توضیح بدم برات.درضمن این دفعه که سؤالی داشتی حتماً نام مرجعت را بنویس.ممنون از لطفت.

baran
10-30-2011, 01:23 PM
سلام و ممنون از لطفتون.
قانع کننده بود مرسی.
1سوال دیگه که خیلی برای من پیش میاد وقتی بچه کوچکی که پوشکی باشه و پوشکشو کثیف کرده باشه و خیلی هم عرق داشته باشه ایا وقتی بغلش میکنیم نجاستش به ما منتقل میشه؟
ایت الله خامنه ای مرجع تقلیدم هستند.

طاهره وحیدیان
10-30-2011, 02:18 PM
سلام. خیر .عرق پاکه ؛ مگر یقین داشته باشی از پوشکش نجاست عبور کرده وبیرون زده.

baran
10-31-2011, 03:08 PM
سلام وخسته نباشی
وقتی خواهرم بعد از اینکه پسرش بیرون از خونه ادرار کرد و خواهرم فقط خشکش کردو شلوار بچشو عوض کرد.بدون اینکه دستهاشو بشوره لباسهای خودشم عوض کرد (دور کمر شلوار از عرق مرطوب یا خیس بود) و انداخت رو وسایل من بطوریکه کمر شلوارش که مرطوب بود روی وسایل من بود.
حالا میخواستم بدونم ایا وقتی با دست نشسته به لباسهای خودش که مرطوب بوده دست زده و بعد اونارو روی وسایل من انداخته باعث نجاست وسایل من و خودش شده؟

طاهره وحیدیان
10-31-2011, 03:17 PM
سلام عزیزم.خدا قوت.نه عزیزم ؛ قانون سرایت واتصال رو که از یادت نرفته.اتصال برقرار شده ولی سرایت صورت نگرفته .پس پاک است.ازت خواهش میکنم ؛ این قانون اتصال وسرایت رو مدام با خودت تمرین کن ؛ تا برایت خوب جا بیفته؛ که بتونی پاسخگوی دیگران هم باشی.ممنون

baran
10-31-2011, 04:00 PM
این قانونو یادم هست خانم وحیدیان مرسی.
سوال اخر یعنی نجاست از همون اولش صورت نگفته؟
(منظورم اتصال دست خواهرم با لباسهای خودش)
واینکه من لباس خواهرمو برداشتم از رو وسایلم به نظرم دستم مرطوب شد.

طاهره وحیدیان
10-31-2011, 04:55 PM
نه عزیزم به نظرم ؛ حرف قانع کننده ای نیست.باید 100% علم داشته باشی .پس خودتو اذیت نکن .پاکه پاک .

baran
11-03-2011, 03:19 PM
سلام وخسته نباشید

اگر بچه رو بعد از مدفوع بشوریم .وبعد بچهرو روی صندلی بشونیم وبعد ببینیم که صندلی نجس شده .ولی ندونیم که بچه خوب شسته نشده یا بعدا بوجود امده ایا با توجه به اینکه از کمر به پایین بچه خیس بوده ایا نجاست به جاهایی که پا گذاشته هم منتقل شده؟

طاهره وحیدیان
11-03-2011, 06:02 PM
سلامٌ علیکم.عزیزم ؛بارها خدمتت عرض کردم :در نجاسات باید یقین داشته باشیم؛یقین ؛یقین.یقین هم یعنی با چشم خودمون ببینیم.بس.

baran
11-03-2011, 10:07 PM
سلامٌ علیکم.عزیزم ؛بارها خدمتت عرض کردم :در نجاسات باید یقین داشته باشیم؛یقین ؛یقین.یقین هم یعنی با چشم خودمون ببینیم.بس.

خانم وحیدیان من خودم پسر خواهرمو رو صندلی نشوندم که شلوارشو بپوشونم بعد که بلندش کردم دیدم زیرش یعنی روی صندلی عین نجاست هست.و از کمر به پایینشم خیس بود وپاش روی زمین بود که دوباره دادمش به خواهرم بشورتش.حالا ایا جایی که پاش رو زمین بوده نجس شده؟

طاهره وحیدیان
11-04-2011, 11:38 AM

خانم وحیدیان من خودم پسر خواهرمو رو صندلی نشوندم که شلوارشو بپوشونم بعد که بلندش کردم دیدم زیرش یعنی روی صندلی عین نجاست هست.و از کمر به پایینشم خیس بود وپاش روی زمین بود که دوباره دادمش به خواهرم بشورتش.حالا ایا جایی که پاش رو زمین بوده نجس شده؟

سلام عزیزم.خوب جایی که عین نجس رو دیدی؛ حرفت قبول, دیدی؛اونجارو باید آب بکشی.اما بعید میدونم آنقدر نجاست زیاد باشه که از مرز پا عبورکنه وبه زیر پا برسه ,که از زیر پا زمین زیر پایش هم (حالا کف ماشین؛ یا هر چیز دیگری) تر شده باشه؛ اما اگر تری زیر پایش را خودت باچشمت دیدی آنرا هم آب بکش والّا لزومی نمی بینم؛ بله ممکنه سرایت صورت نگرفته باشه؛ ولی اتصال صورت گرفته باشه ؛که موجب نجاست نمیشه.ممنون؛ از دقت نظرت.

baran
11-04-2011, 01:36 PM
مرسی از جوابتون.
نه نجاست زیر پاش نبود ولی زمین خیس شد چون پا گذاشته بود.من فکر میکردم زمین نجس نشده به خاطر همین به مامانم نگفتم که تمیز کنه من مامانم همیشه سرامیکو با دستمال خیس تمیز میکنه .
پس بطور کلی اگر بدن خیس باشه وقسمت بالای بدن نجس بشه این نجاست به قسمتهای پایین نجاست نمیرسه درست متوجه شدم؟

طاهره وحیدیان
11-04-2011, 03:47 PM
اگرزمین خیس شده که نجس شده وباید آب کشیده بشه.وطرز آب کشی ان هم اینطوریه که ؛ اول مثلاً ؛ ادرار رو با یک دستمال خشک جمع کنید؛ وبعد 2 بار با آب قلیل؛ و یک بار که با آب قلیل آب کشیدید غُساله اش را جمع کنید( آب؛ آب کشی اول ) وبار دوم آبکشی ، با آب قلیل هم آبش را با دستمالی جمع کنید. وباید یادآوری کنم آب اولی که بادستمال جمع کردید ؛ ان آب نجسه وباید دستمال رو آب بکشید وبرای مرحله دوم که می خواید آب رو جمع کنید از یکپارچه دیگر استفاده کنید برای جمع آوری آب ؛ آبکشی . واگر هم خواستید با آب کر (آب مستقیم شیر) آب بکشید یک بار آب ریختن کفایت می کنه ؛ البته بعد از بر طرف کردن عین نجاست.پیروز وموفق باشید.

baran
11-04-2011, 06:44 PM
نجاست با ادرار نبوده با مدفوع بوده.
در این صورت چطور؟ایا در صورت خیس بودن بدن و وجود عین نجاست در بالای بدن ایا قسمتهای پایین بدن که خیس هستند هم نجس میشوند؟

طاهره وحیدیان
11-04-2011, 09:31 PM
سلام؛عزیزم.سؤالتو واضحتر بگو,یعنی اینکه غائط که کرده همراه با ادرار بوده؛ تؤأماً؟؟ اتفاقاً آبکشی ادرار سخت تر از غائط هستش.چون برطرف کردن غائط چون جسمیت داره بهتر دیده می شه بر طرف شدنش تا ادرار. همون روشی رو که برای آبکشی ادرار عرض کردم همون روش رو می تونید برای غائط هم پیاده کنید .

baran
11-04-2011, 10:40 PM
بذارین از اول بگم
خواهرم بچشو میبره دستشویی که پی پی کنه بعد از کمر به پایین بچشو میشوره بعد میذارتش بیرون دستشویی من اوردمش نشوندمش رو صندلی کوچولو که شلوارشو پاش کنم وقتی از رو صندلی بلندش کردم دیدم زیرش از مدفوعش هست حالا نمیدونم خوب شسته نشده بود یا بعد بوجود اومده بود.
حالا سوالم اینه ایا قسمت بالای بدنش که نجس شده ایا به قسمتهای پایین بدنش که خیس بوده رسیده یا نه؟

baran
11-04-2011, 10:43 PM
1سوال دیگه که داشتم اینه که ایا اگر با خودکار روی قسمتی که نجسه بکشیم و بعد با اون خودکار روی لباسمون کشیده بشه ایا لباس مارو نجس میکنه یا نه؟

طاهره وحیدیان
11-05-2011, 05:58 AM
بذارین از اول بگم
خواهرم بچشو میبره دستشویی که پی پی کنه بعد از کمر به پایین بچشو میشوره بعد میذارتش بیرون دستشویی من اوردمش نشوندمش رو صندلی کوچولو که شلوارشو پاش کنم وقتی از رو صندلی بلندش کردم دیدم زیرش از مدفوعش هست حالا نمیدونم خوب شسته نشده بود یا بعد بوجود اومده بود.
حالا سوالم اینه ایا قسمت بالای بدنش که نجس شده ایا به قسمتهای پایین بدنش که خیس بوده رسیده یا نه؟

************************************************** **

سلام: نه عزیزم؛ مقعد لای پاست وقتی بدن بچه شسته شده؛ فرض رابر این بگذارید که کامل شسته شده؛ وبه تبع آن بقیه نیم تنه هم آبکشی شده ودوباسن مقعد را می پوشاند وهیچ ربطی پیدا نمی کند به ادامه نجاست .اما فرض را براین بگذارید هنگام نشستن؛ چون باسن از هم باز میشود ومقعد نمایانتر می شود یا دوباره خروج داشته ویا کمی مانده از نجاست؛که عرض کردم دیگر بعد از شستن به سبب قرارگرفتن دو باسن روی مقعد محل آلودگی پوشانده می شود وبقیه بدن که وصل به کر بوده پاک است.اما بعد که دیدید؛ محل نشستن ومقعد بچه را دوباره آب بکشید؛ فقط مقعد را ؛ بچه را بنشانید وموضع مقعدرا آبکشی کنید.این بچه بیچاره را مبتلا به درد استخوان وازهمه بدتر مبتلا به وسواسش نکنید.نگوئید که نمی فهمد، چرا همین جور بار می آوریدش ومسبب بیماری وسواس او درآینده شما خواهید بودپس برای آب وآب کشی سخت نگیرید..موفق باشی.

طاهره وحیدیان
11-05-2011, 06:03 AM
1سوال دیگه که داشتم اینه که ایا اگر با خودکار روی قسمتی که نجسه بکشیم و بعد با اون خودکار روی لباسمون کشیده بشه ایا لباس مارو نجس میکنه یا نه؟

* سلام .ماجرای اتصال وسرایت که یادته !!!! یعنی اینقدر نجاست زیاد بوده که به نوک خودکار اصابت کرده وموجب سرایت شده !!!!! خیر عزیزم .پاک است.

baran
11-05-2011, 01:22 PM
مرسی خانم وحیدیان از جوابتون و مهمتر حوصلتون .

منظورم از سوال بالا این بود که بچه با خودکار روی قسمتی از فرش که نجسه با خودکار خط خطی کنه و بعد ما ازون خودکار استفاده کنیم وخودکار دستمون ویا استین لباسمونو جوهری کنه ایا در این صورت نجسه ؟

طاهره وحیدیان
11-05-2011, 02:42 PM
سلامٌ علیکم.اگرهم نجسی بقدری بوده که سرایت کنه به خودکار ؛ظاهرش نجس شده؛ وآن جوهری که از داخل بیرون می آید پاک است. اگر محل نجس تربوده وهنوز خشک نشده بوده شما میتونستی نوکش را کمی آب بریزی تا ظاهرش پاک شود.
اگرهم یقین نداری که؛هیچ.برای نجاست،باید یقین داشته باشی؛حالا شما از کجا دیدی که روی همان نقطه نجاست ؛خودکاررا می کشیده؟؟.

baran
11-06-2011, 03:31 PM
سلامٌ علیکم.اگرهم نجسی بقدری بوده که سرایت کنه به خودکار ؛ظاهرش نجس شده؛ وآن جوهری که از داخل بیرون می آید پاک است. اگر محل نجس تربوده وهنوز خشک نشده بوده شما میتونستی نوکش را کمی آب بریزی تا ظاهرش پاک شود.
اگرهم یقین نداری که؛هیچ.برای نجاست،باید یقین داشته باشی؛حالا شما از کجا دیدی که روی همان نقطه نجاست ؛خودکاررا می کشیده؟؟.

محل خشک بوده.حالا اگر نوک خودکارو اب نکشیم و لباسمون با نوک خودکار جوهری بشه ایا اگر لباسو که لکه خودکار روشه بشوریم پاک میشه حتی اگر لکه بمونه؟

طاهره وحیدیان
11-06-2011, 05:26 PM
سلام.خواهرمن محل نجس که خشک باشه؛ مگر نجاست رو منقل میکنه؟؟خیر هم خودکار پاک است،وهم به هرجایی که جوهر آن خودکار مالیده شود؛ جایی که نجس است وخشک شده، فقط رطوبت می تواند مسری باشد، یعنی بارسیدن رطوبت به محل نجس ؛ هربرخوردی باآنجا شود ؛نجس میکند.پس خیالت جمع.

baran
11-06-2011, 09:22 PM
ممنون
من فکر میکردم که جوهر خودکارمرطوبه که در اثر کشیدن روی محل نجس خودکار هم نجس میشه.
ممنون که اگاهم کردی

طاهره وحیدیان
11-07-2011, 05:27 AM
ممنون
من فکر میکردم که جوهر خودکارمرطوبه که در اثر کشیدن روی محل نجس خودکار هم نجس میشه.
ممنون که اگاهم کردی

دخترعزیزم؛فرض را میگذاریم براینکه اگر جوهرخودکار به محل نجس برسد ؛نجس می شود؛اما کمی فکرکن!!! محل نجس خشک است وجوهر خودکار درون لوله،آخه باورکن به عقل جنّ هم نمی رسه که بین جوهرخودکاری که درون لوله است ومحل نجسی که خشک است،رابطه ای باشد!!!!
گفتم فرض را می گذاریم که اگر جوهر خودکار به قول شما مسری نجاست باشد؛ولی اون جوهرکه خودبخود بیرون نمی آید؛ وآن زمان هم که نوک خودکاربه محل نجسی که خشک است مالیده شده؛هردو بدون اثروخشک بوده اند.خیلی فکرت را مغشوش میکنی.باورکن اگر که اینقدرراجع به موضوعات بی اهمیت فکرمیکنی،اگر درکسب معارف تلاش می کردی ومطالعه می داشتی؛الان خودت رااسیر سؤالات بیهوده نمی کردی.

baran
11-13-2011, 08:29 AM
سلام خانم وحیدیان
من با جی پی ار اس وصل میشم 1کم سرعتم کنده و چند روز هم قطع بود که ازم خبری نبود.

1سوال داشتم اگر داخل کفش نجس باشه با قرار دادن کفش جلو افتاب پاک میشه یا اینکه حتما باید شسته بشه؟

طاهره وحیدیان
11-14-2011, 07:45 PM
سلام.منم تعجب کردم ازت دیگه خبری نشد.
اما پاسخت: نجاست با چی بوده؟ آیا خودت دیدی که نجس شده؟ یا نه یقین نداری وشکّه؟؟
اول پاسخ این سؤالات را بده تا جواب بدم.

baran
11-15-2011, 02:08 PM
نه برای خودم اتفاق نیافتاده.
همینجوری برام سوال بود اخه کف پا وکفش رو میدونم که چند قدم راه بری روی زمین پاک میشه ولی نمیدونم داخل کفش چه طوری پاک میشه.من خودم همیشه فکر میکنم یا با افتاب یا باشستن پاک میشه.

طاهره وحیدیان
11-15-2011, 02:44 PM
داخل کفش اگر نجس شود ؛ فقط باآب کشیدن پاک میشه؛ مثالی بزنم بهتر متوجه بشی:
مثلاً پای من خونی شد واین خون به داخل کفش منهم اثر گذاشت؛ اول خون را با یک دستمال تر پاک میکنم؛ وبعد با کمی آب که داخل کفش می ریزم با یک مرتبه ریختن پاک میشه.

طاهره وحیدیان
11-15-2011, 09:40 PM
عزیزم؛مشکل ازشماست؛ نه از خواهروخواهرزاده و..........!!!!! مگر تو از حکم شرع جلوتر زده ای که شرع مقدس فرموده: آنچه که باچشم خود دیدی نجسه؛ نجس است؛ وانچه ندیدی ویقین نداری ؛ پاکه ؛پاکه ؛ پاک. اما انگار نمی خوای به اوامر شرع مقدس گردن بگذاری؟ اگر اینطوره که ما هم نمی تونیم برات کاری انجام بدیم؛ چون شما تابع چیز دیگری هستی وآنهم هوای نفست است!!! شرع مقدس فرموده اگر چیزی هم نجس باشد وشما باتحقیق بتونی به نجاستش پی ببری؛ لازم به تحقیق نیست واونو پاک بدون؛ دیگه چی می خوای ازاین حکم آسونتر؟؟!! همه پاکند ولی تو بااین برنامه هایت همه رو نجس میدونی!! این که نشدکار.برای تو به حکم شرع همه پاکند ؛ پاکند ؛پاک.

baran
11-15-2011, 09:46 PM
ممنون.بله حق با شماست

baran
12-03-2011, 01:10 PM
سلام و خسته نباشید.
اگر پامون نجس بشه و بعد روی قسمتهای دیگه راه بریم ولی شک داشته باشیم که پامون ویا جاهایی که پا گذاشتیم خیس بوده یا نه و لباس خیسی روی اون محل بیافته ایا لباس و محلی که پا گذاشتیم نجسه یا خیر؟

طاهره وحیدیان
12-03-2011, 07:35 PM
سلامٌ علیکم .در باب نجاسات حتماً باید یقین کنی .وتا یقین بر نجاست نداشته باشی ؛ به شک اهمیت نده.

baran
12-12-2011, 07:16 PM
سلام و خسته نباشید
اگر بچه روی فرش ادرار بکنه و روی محل نجاست روزنامه بندازیم وبعد از 1ساعت کسی که حواسش نیست روزنامه رو روی جعبه دستمال کاغذی بندازه ایا باعث نجاست دستمال و جا دستمالی میشه؟
واگر جا دستمالیو که از جنس چوب بامبو هست بشوریم پاک میشه؟

طاهره وحیدیان
12-12-2011, 08:43 PM
اگر نجاست به اون سرایت کنه وتر بشه بله ؛ نجس میشه.اما باید یقین بر سرایت داشته باشی ؛ چون ممکنه اتصال صورت بگیره ؛ اما سرایت خیر.واگر چوبی رو لعاب بدهند (یعنی یک لایه ای از لعاب رویش بکشند) دیگر آب به اون نفوذ نمی کنه وبرای آبکشی راحته .اما اگر چوب باشه بدون پوشش لعابی ونجاست یقین داشته باشیم به اون نفوذ کرده ؛ خیر باطنش هم نجس شده وآبکشی نمیشه .البته باید آنقدر آن نجاست بماند که در آن نفوذ کند واین مستلزم چند ساعت ماندن است .اما اگر زود متوجه بشیم وبرداریم وآب بکشیم چون فقط ظاهرش نجس شده ؛ در این صورت آبکشی میشه .

توضیحاتم را چند بار بخون ودقت کن.

baran
12-13-2011, 11:26 AM
اگر نجاست به اون سرایت کنه وتر بشه بله ؛ نجس میشه.اما باید یقین بر سرایت داشته باشی ؛ چون ممکنه اتصال صورت بگیره ؛ اما سرایت خیر.واگر چوبی رو لعاب بدهند (یعنی یک لایه ای از لعاب رویش بکشند) دیگر آب به اون نفوذ نمی کنه وبرای آبکشی راحته .اما اگر چوب باشه بدون پوشش لعابی ونجاست یقین داشته باشیم به اون نفوذ کرده ؛ خیر باطنش هم نجس شده وآبکشی نمیشه .البته باید آنقدر آن نجاست بماند که در آن نفوذ کند واین مستلزم چند ساعت ماندن است .اما اگر زود متوجه بشیم وبرداریم وآب بکشیم چون فقط ظاهرش نجس شده ؛ در این صورت آبکشی میشه .

توضیحاتم را چند بار بخون ودقت کن.

مرسی از جوابتون.
راستش مطمین نیستم روزنامه خشک بود یا خیس یا نمدار که موجب سرایت شده باشه.
وروزنامه زیاد رو جا دستمالی نموند واگر روزنامه رو برداریم ولی جا دستمالیو بعدا ابکشی کنیم چی؟

طاهره وحیدیان
12-13-2011, 12:48 PM
خوب عزیزم خودت پاسخ خودتو دادی؛ ...مطمئن نیستم.... پس پاکه ودیگه تجسس هم نکن.
موفق باشی.

baran
12-24-2011, 11:51 AM
سلام وخسته نباشید
اگر 1شالی خیس باشه و شال روی سرمون باشه و گوشه ای از اون به جای نجس بخوره ایا کل شال نجس میشه و نجاست به ما منتقل میشه؟

طاهره وحیدیان
12-24-2011, 01:05 PM
عزیزم هر چیزی که نجس میشه ؛هرکجایش فقط همان جا نجسه .اما برای انتقال نجاست باید آنقدر تر باشد(خیس) که اون نجاست سرایت کنه والا به صرف اتصال نجس نمی شه.

baran
12-29-2011, 02:13 PM
سلام و خسته نباشید.
من کیفمو همراه با لباسهای دیگه که بینشون لباس نجس بود با ماشین لبلسشویی شستم.2تا کارت عابربانک داشتم که توی کیفم جا مونده بود و همراه لباسها شسته شد. زمانی که میخواستم لباسهارو پهن کنم دیدم کارتها بینشون خیسه و بهم چسبیده.
سوالم اینه که ایا بین کارتها که بهم چسبیده بود پاکه یا خیر؟

baran
12-31-2011, 02:21 PM
سلام و خسته نباشید
اگر کسی دستش نجس باشه و به دستش کرم بزنه و بعد از 2الی 3دقیقه با شخص دیگه ای دست بده ایا دست نفر دوم هم نجس میشه؟

طاهره وحیدیان
01-01-2012, 03:59 PM
سلام و خسته نباشید.
من کیفمو همراه با لباسهای دیگه که بینشون لباس نجس بود با ماشین لبلسشویی شستم.2تا کارت عابربانک داشتم که توی کیفم جا مونده بود و همراه لباسها شسته شد. زمانی که میخواستم لباسهارو پهن کنم دیدم کارتها بینشون خیسه و بهم چسبیده.
سوالم اینه که ایا بین کارتها که بهم چسبیده بود پاکه یا خیر؟

سلام عزیزم. چون تو نمی دونی آیا قبل از آبکشی ویا بعد از آبکشی بهم چسبیده بنا براین پاکند.

طاهره وحیدیان
01-01-2012, 04:03 PM
سلام و خسته نباشید
اگر کسی دستش نجس باشه و به دستش کرم بزنه و بعد از 2الی 3دقیقه با شخص دیگه ای دست بده ایا دست نفر دوم هم نجس میشه؟

اولا نیازی نیست که به شخص مقابل گفته بشه .در ثانی باز همون داستان اتصال وسرایته .مگر دستی که چرب شده نجاستش چقدره که با دست دادن به دیگری باعث سرایت نجاست شود؟؟؟
خیر پاکه برای آن شخص.حتی شما اگر مهمانی به منزلتون اومد نباید جایی رو که نجسه بهش بگید واو هم نباید سؤال کنه.شرع مقدس مسائلش راحته ما سخت میگیریم برخود.

baran
01-02-2012, 08:20 AM
..............