PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سؤال از وسواس

طاهره وحیدیان
09-29-2011, 04:13 PM
با سلام من مدت 5ساله دچار وسواس هستم.هر وقت میرم دستشویی پامو +کل سنگ توالتو و زمینشو میشورم.میخواستم بپرسم اگر کسی با این شرایط که سنگ توالت و زمینش و دمپایی خیس باشه بره دستشویی ایا بعد از ادرار یا مدفوع وطهارت خود همه این چیزایی که خیسه نجس میشه؟

طاهره وحیدیان
09-29-2011, 04:16 PM
باسلام؛خدمت شما گرامی. اذیتهایی که خودتو میکنی باعث شدکه من هم دعات کنم؛ که ازاین بیمار ی مهلک که به آن مبتلا شده ای نجات پیدا کنی وهم اینکه نظر مبارکت را جلب کنم به فرمایش واستفتائاتی که از آیة اللّه مکارم شیرازی(دام ظله) درخواست گردیده است.
البته شایدبگویی مرجع من ایشون نیستند, اما فرقی نمی کند؛دراین رابطه نظر مراجع گرامی یکی است وفرق چندانی ندارد.

سؤال 1):وسواس در مسائل شرعی به چه معناست؟
جواب:گاهی میان متدینین درامورعباذی ازجمله غسل ووضوء یااعمال حج وامثال آن وسواس ایجاد میشودکه متأسفانه گاهی باعث ترس وخستگی ازعبادت ویاترک آن میگردد؛البته ممکن است وسواس دراموراعتقادی وعادی زندگی نیزاتفاق بیفتدکه ازبحث ماخارج است؛هرچندراه حل ها درموردآنها نیزتقریباً یکسان است.
درجات وسواس متفاوت است ودربعضی بسیار پیشرفته است وباید درمان شودتاعواقب نامناسبی نداشته باشد.
پیک احکام؛ش:21؛استفتائات آیةاللّه مکارم شیرازی«دامَ ظِلَّه»
-:gol:-------------------------------------------------------------------------------

طاهره وحیدیان
10-02-2011, 06:08 AM
وسواس در احکام و آداب شرعی

س: آیا وسواس؛درمانی به جز دارو دارد؟ج:سرچشمه وسواس درعبادات عدم آگاهی ازمسائل شرعی بخصوص دومسأله است ونیازی به دارو نیست:
اوّل: بایدبدانیم شک فردوسواسی اعتباری نداردیعنی اگرشک پیداکردعبادتش باطل شده یانه؛نبایدبه شک خوداعتناکندوعباداتش صحیح است.
دوّم: علم اوهم معتبرنیست یعنی لازم نیست علم پیداکندوضو یاغسل اوصحیح انجامشده یانه؛ بلکه بایدبه همان صورت که دیگران انجام می دهند عمل نمایدوعملش صحیح است وبارها گفته ایم: مادرقیامت مسئولیت اعمال آنها را می پذیریم.
همچنین عدم اطّلاع ازاحکام جزئی شرع؛مثلاً نمی داند آبی که ازلوله کشی خارج می شودهرچندبه عین نجاست برخوردکند؛اگردرترشحاتش نجاست نباشدپاک است واگرشک به وجودنجاست هم داشته باشد پاک خواهدبود.
راه درمان وسواس بعدازآنچه گفته شدبی اعتنائی است.همانطور که درروایات آمده که هرگاه شیطان به سراغ شماآمداورا دور کنید والّا عادت می کند.
راه حلّ دیگر؛زمان بندی است:مثلاً برای وضوء سه دقیقه کافی است ونبایدبیشترشودوبرای غسل 10 دقیقه کافی است ونبایدبیش ازاین طولانی شودوعمل صحیح است.منبع:پیک احکام؛ش:21 سؤال؛2/استفتائات حضرت آیة اللّه مکارم شیرازی«دام ظلّه»

--------------------------------------------------------------------------------

طاهره وحیدیان
10-02-2011, 06:12 AM

س:نماز فردوسواسی که اذکاررا تکرار میکند چه حکمی دارد؟

ج:چون تکرارآیات واذکار به دلیل وسواس درنماز است( برخلاف تکرار معمولی که مانعی ندارد) این زیادی نماز را دچار اشکال میکند. منبع:همان
[hr]
[
س: ایا وسواس باعث بطلان وضوء میشود؟
ج: وسواس باعث اسراف آب می شودوکارحرامی است. ولی بعث بطلان وضوء نمی شودمگراینکه درشستن دست چپ وسواس داشته باشدکه درنتیجه آب اضافی خارج از وضوء محسوب می شودوبرای مسح دچارمشکل خواهدشد. منبع:همان

طاهره وحیدیان
10-02-2011, 06:15 AM

س: فتوای فوق درمورد غسل هم جاری است؟

ج: وسواس در غسل هم مانند وضوء؛ باعث اسراف می شودوحرام است؛ولی غسل صحیح است.منبع: همان
[hr]

س: دستور معظّم له درمورد شک دراعمال حجّ چیست؟

ج: درچنین مواردی ؛عملی که انجام داده وسپس شک درصحّت آن میکند صحیح است ونباید به شک اعتنا کرد.منبع همان

طاهره وحیدیان
10-02-2011, 06:18 AM

س: وسواس دراموراعتقادی چگونه است وراه درمان آن چیست؟
ج: گاهی افراد تصوّرمی کنند به دلیل بعضی حالات دچار ارتداد واز دین خارج شده اند؛ درپاسخ به آنها می گوئیم:نگران از ارتداد؛ نشان دهنده وجودایمان است.

توصیه می کنیم ذکر« لاحَولَ وَلاقُوَّةَ اِلّا بِا للّه» را بسیار تکرار کنند. علاوه بران به این افکار اعتنائی نکنند.منبع: همان