PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اوقات 3 گانه نمازها

طاهره وحیدیان
09-26-2011, 10:32 AM
.
عزیزانم؛مامسلمانان بخصوص ؛شیعیان ؛ 3 وقت نماز داریم که عبارت است از:1/ وقت مخصوص.2/وقت فضیلت.3/ وقت مشترک
اما اولّی:وقتی بانگ ادان ظهر بلند میشه ؛باید نماز ظهر بخونیم؛ به این میگن وقت مختص نماز ظهر.یعنی حق نداریم دراین وقت نماز عصر رو بخونیم؛ که اگر خوندیم باطله.
امادومی: وقت فضیلت نماز ظهر از موقعی شروع میشه که سایه شاخص از دوهفتم بگذره واندازه خود شاخص شود؛ که اینجا پایان وقت فضیلت نماز ظهره.
اما سومی:وبین دو وقت مخصوص نماز ظهر وعصر وقت مشترک است.
پیامبراکرم«صلّی اللّه علیه وآله» نمازها را هم جدا خو اندند(یعنی دروقت مخصوص) وهم جمع(یعنی پش سر هم ) که به ما اعلان کنند که هم می شه نمازها رو جمع خوند وهم جدا؛اما؛ یک امایی داره؛در رساله های عملیه مجتهدین گرامی اومده که:
مستحبّ است«یعنی بهتره» انسان نماز رادراوّل وقت آن بخوند؛
وراجع به آن خیلی سفارش شده است وهر چه به اوّل وقت نزدیکترباشدبهتراست؛مگرآنک ه تأخیرآن ازجهتی بهترباشد؛مثلاً کمی صبرکندکه نماز را به جماعت بخواند.به شرط آنکه وقت فضیلت نگذرد.:gol:

پرواز
09-26-2011, 12:45 PM
فکر کنم وقت مخصوص نماز عصرم همون عصر بشه :khande:

من خودم پشت سر هم میخونم اما همیشه یه سوال دارم چرا پس نماز ظهر و عصر ه !!!
مثلا نشده ظهر و ظهر !

وقت مخصوص عصر میشه کی؟

طاهره وحیدیان
09-26-2011, 01:35 PM
وقت مخصوص نماز عصر 4 رکعت مونده به غروب آفتاب؛اما ما شیعیان یکی از ویژگیهایی که داریم وما را متمایز میکنه از برادران اهل سنت؛ اینه که برخلاف اونها نمازهامونو متصل به هم وپشت سر هم می خونیم.
هر گاه انسان عذری دارد كه اگر بخواهد در اول وقت نماز بخواند ، ناچار است با تیمم نماز بخواند ، چنانچه بداند یا احتمال دهد كه عذر او تا آخر وقت باقی است ، میتواند در اول وقت ، نماز بخواند . ولی اگر مثلا لباسش نجس باشد یا عذر دیگری داشته باشد و احتمال دهد كه عذر او از بین میرود بنابر احتیاط واجب باید صبر كند تا عذرش بر طرف شود و چنانچه عذر او بر طرف نشد ، در آخر وقت نماز بخواند ، ولازم نیست بقدری صبر كند كه فقط بتواند كارهای واجب نماز را انجام دهد ، بلكه اگر برای مستحبات نماز مانند اذان و اقامه و قنوت هم وقت دارد میتواند با لباس نجس مثلا نماز را با آن مستحبات بجا آورد .
كسیكه مسائل نماز و شكیات و سهویات را نمیداند اگر مطمئن است كه در نماز پیش میآید واجب است آنها را یاد بگیرد بلكه بنا به احتیاط واجب مسائلی را كه احتمال میدهد در نماز پیش آید باید یاد بگیرد ولی اگر اطمینان دارد كه نماز را بطور صحیح تمام میكند ، میتواند در اول وقت مشغول نماز شود ، پس اگر در نماز مسأله‌ای كه حكم آن را نمیداند پیش نیاید نماز او صحیح است و اگر مسأله‌ای كه حكم آن را نمیداند پیش آید ، میتواند به یكی از دو طرفی كه احتمال میدهد ، عمل نماید و نماز را تمام كند . ولی بعد از نماز باید مسأله را بپرسد كه اگر نمازش باطل بوده ، دوباره بخواند
. اگر وقت نماز وسعت دارد وطلبكار هم طلب خود را مطالبه میكند در صورتی كه ممكن است باید اول قرض خود را بدهد ، بعد نماز بخواند ، و همچنین است اگر كار واجب دیگری كه باید فورا آنرا بجا آورد پیش آمد كند ، مثلا ببیند مسجد نجس است كه باید اول مسجد را تطهیر كند ، بعد نماز بخواند . و چنانچه اول نماز بخواند ، معصیت كرده ولی نماز او صحیح است.
منبع:رساله های عملیه