PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مفاتیح الحیات

پرواز
11-04-2012, 02:01 PM
به نام خدای مهربان

حیات که دانایی توام با توانایی است از خصایص ذاتی پروردگار به شمار می آید و هر موجودی از حیات بهره ای دارد موهبتی از بارگاه الهی به رسم امانت در اختیار دارد که باید قدر آن را بداند و به درستی از آن بهره برد .

این کتاب مشتمل بر 5 بخش
هر بخش مشتمل بر چندین فصل
و هر فصل مشتمل بر چندین زیر فصل می باشد

با یاری خدا گزیده ای از هر زیر فصل را بیان میکنیم .

پرواز
11-04-2012, 02:33 PM
بخش اول : تعامل انسان با خود

فصل یکم : تفکر و تدبر

>>اهمیت تفکر و تدبر

قرآن کریم و احادیث , انسان ها را به تفکر فرا خوانده اند . در قرآن , اندیشیدن از اوصاف خردمندان به شمار آمده است . "سوره آل عمران - آیات 190-191"

به فرموده امام صادق (ع) : فردی نزد رسول خدا(ص) آمد و عرض کرد : ای رسول خدا ! توصیه و سفارشی به من کن . ان حضرت سه بار از او پرسید : اگر سفارشی کنم انجام می دهی ؟ آن شخص در هر سه بار پاسخ داد : آری , ای رسول خدا ! حضرت رسول (ص) فرمود :به تو سفارش می کنم که هرگاه خواستی کاری انجام دهی درباره سرانجام آن تدبر کن ; اگر مایه رشد و هدایت بود انجام بده و اگر مایه گمراهی بود از آن بپرهیز .

پرواز
11-06-2012, 07:09 AM

>>تدبر و تدبیر در امور

امام صادق (ع) می فرماید : سه چیز فرد را ار دستیابی به مقامات عالی باز می دارد : کوتاهی همت , کم تدبیری {چاره جویی} و ناتوانی در اندیشه ; و در باره تدبیر سلمان فارسی می فرماید: او هزینه یک سال را از درآمدش جدا می کرد تا در آمد بعد فرا رسد .

امام جواد(ع) فرمود : فاش کردن چیزی پیش از استحکام آن باعث فسادش می گردد .

پرواز
11-08-2012, 09:32 AM

>>پرهیز از تکلف

تکلف : به معنای رنجی بر خود نهادن یا کاری بدون فرمان کسی به خود گرفتن . بر این اساس به شخص وسواس , متکلف گفته می شود چون بر خود سخت می گیرد بدون آنکه فرمانی از سوی خدا و پیامبر (ص) داشته باشد .

اسلام برای شئون گوناگون زندگی انسان برنامه دارد و در هیچ یک از عرصه های عبادی و اخلاقی و مادی و معنوی تکلیف توانفرسا ندارد . اهل بیت (ع) در همه زمینه ها , زندگی راحت و معتدل و بی تکلف را برای پیروان خود توصیه کرده اند .

امیر مومنان می فرماید : گواراترین زندگی دور افکندن تکلف است . همچنین به فرزندش می فرماید : پسرم ! روزی دو گونه است ; آنچه تو آن را می جویی و آنچه آن تو را می جوید , پس اگر تو به سوی آن نروی آن به سوی تو می آید , پس غم سالانه ات را بر غم یک روزت تحمیل نکن ; به فکر مشکلات همان روزی باش که در آن هستی .

خدا به پیامبر (ص) فرمود : بگو : من از شما مزد رسالت نمی خواهم و من از متکلفان نیستم . پیامبر هم فرمود : ما پیامبران و اولیا از تکلف بی زاریم , پس تقوا پیشه کن و صبر و استقامت داشته باش تا خدا تو را از تکلف بی نیاز کند و سرشت ایمانی به تو دهد و سرگرم غذایی نباش که پایانش مدفوع است و پوشاکی که پایانش پوسیدگی و خانه ای که پایانش ویرانی و مالی که پایانش به ارث ماندن و دوستانی که پایانشان جدایی و عزتی که پایانش ذلت و متانتی که پایانش ستم و ناسپاسی و عیشی که پایانش حسرت است .

اعظم السادات
11-13-2012, 03:28 PM
خیلی جالب بودخیلی خدابهتون اجر بده خیلی خدابهتون سعادت بده وخیلی خیرهای دیگه.....

پرواز
11-14-2012, 08:52 PM

>>سنجش خرد ورزی

امیرمومنان(ع) می فرماید : خرد مردم با شش چیز سنجیده می شود :
معاشرت , داد و ستد , دستیابی به مقام , برکناری از مقام , توانگری و تهیدستی

پایان فصل اول

پرواز
11-14-2012, 08:57 PM

فصل دوم : یادگیری و دانش اندوزی

>>اهمیت دانش اندوزی

به فرموده رسول خدا(ص) : یا عالم باش یا در حال آموختن دانش وقت خود را در بیهودگی و خوشگذرانی صرف نکن .

امام علی (ع) : حکمت (و دانش) را فراگیر , هر چند از مشرکان باشد.
و نیز فرمودند : بر شماست که دانش بجویید , چرا که دانشمند گرامی است , هر چند به خاندانی منسوب نباشد و گرامی است , هر چند تهیدست باشد و گرامی است , هر چند جوان باشد .