PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال؟

غریبه
07-31-2012, 03:24 PM
متن سوال:

چرا ما خدايي را كه نمي‌بينيم و صدايش را نمي‌شنويم و نمي‌توانيم با او صحبت كنيم‌، بايد بپرستيم‌؟

آســـــمان
07-31-2012, 03:34 PM
يني ما الان بايد جواب بديم ؟

اين بحث كاملا كلامي هستش !‌

ولي اگه بخواين من ميتونم ده ها سوال اضافه كنم بهش :دي

غریبه
07-31-2012, 03:35 PM
باشه مشکلی نداره
ممنون میشم.

رویا
08-01-2012, 10:17 AM
با اجازه تون من شروع می کنم
تا حالا به این فکر کردین که برای چی به دنیا اومدین؟؟؟؟اصلا چه کسی مارو خلق کرده؟؟؟چرا انسان خلق شدیم؟؟؟
فکر کردن و تامل تو این سوالات مقدمه ایی به نظر من برای رسیدن به سوال کیارش عزیز
من از آسمان عزیز می خوام که شروع کننده باشه
ممنون

آســـــمان
08-01-2012, 11:16 AM
به نظرم بايد سوال اول رو اين قرار بديم :

اصلا چرا نياز پرستش ؟ چرا بايد در فطرت انسان ، نياز به پرستش نهادينه بشه ؟

رویا
08-01-2012, 12:33 PM
هر انسانی‌، براساس فطرت و عقل خود، در می‌یابد كه باید به عبادت خدای متعال برخیزد; احساس بندگی‌، در همه انسان‌ها وجود دارد و این نیاز از بنده و مخلوق بودن انسان است‌. انسان‌، احساس نیاز به بندگی دارد. اصل بندگی و عبادت‌، دلیل‌ها و انگیزه‌های متعددی دارد كه از جمله به انگیزه عقلی و فطری و عاطفی می‌توان اشاره نمود.(پیام قرآن‌، آیت الله ناصر مكارم شیرازی‌، ج 2، ص 25، دارالكتب الاسلامیة‌.)

قرآن مجید نیز در این كه انسان باید چیزی را پرستش كند، زیاد بحث نكرده‌، چرا كه یك احساس همیشگی انسان‌هاست‌، اما نكته مهم این است كه انسان چه كسی را باید بپرستد؟

قرآن مجید نیز بر این پرسش‌، تأكید دارد كه معبود انسان چه شرایطی باید داشته باشد، و آیا انسان حق دارد هر كسی را پرستش كند؟ انسان به دلیل آن كه آزاد آفریده شده‌، جز در برابر آفریدگار خود، در برابر هیچ كس نباید سربندگی فرود آورد، چرا كه او فقط بنده خداست‌.

ali0044
08-01-2012, 12:57 PM
از معجزات پیامبران
اگه میگی کی اون معجزات رو دیده باید بگم تو قرآن نوشته اگه میگی از کجا معلوم تو قرآن راست نوشته باشه باید بگم از اونجا که خیلی چیز ها تو قرآن است که هزاران سال پیش نازل شده ولی تازه ما الآن داریم می فهمیم و یکی از قوی ترین علت ها برای تثبیت راست گفتن خدا شهادت آب هست که حتما خودتون میدونید
توضیحات کافی بود؟؟؟

غریبه
08-01-2012, 03:30 PM
با اجازه دوستان من خودم این بحث رو کامل میکنم
ادامه پست رویای عزیز

غریبه
08-01-2012, 03:30 PM
هر انساني‌، براساس فطرت و عقل خود، در مي‌يابد كه بايد به عبادت خداي متعال برخيزد; احساس بندگي‌، در همه انسان‌ها وجود دارد و اين نياز از بنده و مخلوق بودن انسان است‌. انسان‌، احساس نياز به بندگي دارد. اصل بندگي و عبادت‌، دليل‌ها و انگيزه‌هاي متعددي دارد كه از جمله به انگيزه عقلي و فطري و عاطفي مي‌توان اشاره نمود.(پيام قرآن‌، آيت الله ناصر مكارم شيرازي‌، ج 2، ص 25، دارالكتب الاسلامية‌.)
قرآن مجيد نيز در اين كه انسان بايد چيزي را پرستش كند، زياد بحث نكرده‌، چرا كه يك احساس هميشگي انسان‌هاست‌، اما نكته مهم اين است كه انسان چه كسي را بايد بپرستد؟ قرآن مجيد نيز بر اين پرسش‌، تأكيد دارد كه معبود انسان چه شرايطي بايد داشته باشد، و آيا انسان حق دارد هر كسي را پرستش كند؟ انسان به دليل آن كه آزاد آفريده شده‌، جز در برابر آفريدگار خود، در برابر هيچ كس نبايد سربندگي فرود آورد، چرا كه او فقط بنده خداست‌.
قرآن مشركان را كه به جاي خدا ، بت مي‌پرستيدند، ملامت نموده‌، مي‌فرمايد: " قَال‌َ أَتَعْبُدُون‌َ مَا تَنْحِتُون‌َ ;(صافات‌،95) گفت‌: آيا چيزي را مي‌پرستيد كه با دست خود مي‌تراشيد؟" و نيز مي‌فرمايد: " قَال‌َ أَفَتَعْبُدُون‌َ مِن دُون‌ِ اللَّه‌ِ مَا لاَ يَنفَعُكُم‌ْ شَيْئا وَ لاَ يَضُرُّكُم‌ْ ;(انبيأ،66) آيا جز خدا چيزي را مي‌پرستيد كه نه كم‌ترين سودي براي شما دارد و نه زياني به شما مي‌رساند؟"

غریبه
08-01-2012, 03:31 PM
*أُف‌ٍّ لَّكُم‌ْ وَ لِمَا تَعْبُدُون‌َ مِن دُون‌ِ اللَّه‌ِ أَفَلاَ تَعْقِلُون‌َ*;(انبيأ،67) اف بر شما و آن چه جز خدا مي‌پرستيد! آيا انديشه نمي‌كنيد؟"عبادت يا براي اميد به خير و يا به علت امنيّت از شرّ است و غير از خداوند نه خيري دارد و نه شري ; از اين رو پرستش آنان بيهوده است‌.(تفسير الميزان‌، علامه طباطبايي‌، ج 14، ص 302، جامعه مدرسين قم‌.) خلاصه آن كه پرستش تنها براي آفريدگار جهان است و خداي متعال ،تمام كمالات را داراست و هيچ نقصي نيز ندارد و لازمه چنين موجودي اين است كه ما نتوانيم آن را ببينيم‌، چرا كه ديدن ما موجب نقص اوست‌; ديدن با چشم سر، شرايطي دارد; چيزي ديده مي‌شود كه در مكان و زمان و مادّي باشد و روشن است كه اين‌ها، براي وجود خداي متعال نقص به حساب نمي‌آيد، چرا كه از ويژگي هاي موجود مادي و مكاني آن است كه در يك جا هست و در جاي ديگر نيست.‌.
خداي متعال كه به علّت آفريدگار بودن‌، حق‌ّ پرستش دارد، از همه نقص‌ها پاك است‌; از اين رو، اصلاً نبايد ديده شود، و خدايي كه با چشم ديده شود، شايستگي پرستش ندارد. بقيه موارد هم اين گونه است‌. خداي متعال با بشر سخن گفته و انسان‌ها نيز مي‌توانند با او سخن بگويند، اما صحبت حضوري كه رو در رو باشد، مستلزم نقص خداست و نقص بر خداي متعال‌، وارد نيست‌..

غریبه
08-01-2012, 03:34 PM
قرآن مجيد در اين باره مي‌فرمايد:« وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ أَن يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْيًا أَوْ مِن وَرَاء حِجَابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ مَا يَشَاء.....»;(شوري‌،51) و شايسته هيچ انساني نيست كه خدا با او سخن گويد، مگر از راه وحي يا از پشت حجاب‌، يا رسولي مي‌فرستد و به فرمان او آن چه را بخواهد وحي مي‌كند، چرا كه او بلند مقام و حكيم است‌.."

ارتباط كلامي بين خدا و مردم هست‌، ولي دليلي كه در آخر آيه آمده است نشان مي‌دهد، خداي متعال كه از همه نقص‌ها پاك است و بر آفريده‌هاي خود برتري دارد، شأن او فراتر است از اين كه با مردم صحبت حضوري داشته باشد، چنان كه مردم با يك‌ديگر دارند و به خاطر حكمتش‌، از راه وحي با مردم سخن مي‌گويد و آن‌ها را به كمال و هدف خود مي‌رساند.(تفسير الميزان‌، علامه طباطبايي‌، ج 18، ص 74، جامعه مدرسين قم‌.)
خلاصه آن كه خدايي را بايد بپرستيم كه جامع تمام كمالات بوده و هيچ گونه نقصي نداشته باشد، البته چنين موجودي نه ديده مي‌شود و نه مي‌توان با او رو در رو بسان مكالمات عرفي‌، سخن گفت‌. اين نكته را نيز بايد توجه داشت كه به طور معمول اين گونه پرسش‌ها كه با نگرش مادّي به جهان هستي مطرح مي‌شوند، در اين مرز و بوم سابقه و عوامل خاص‌ّ تاريخي دارد و گرايش به مادي گرايي در غرب نيز عوامل خاص‌ّ خود را دارد و پرواضح است كه مادّي گرايي پيش از آن كه دليل منطقي داشته باشد، علت دارد.در اين زمينه‌، بسيار مناسب است كه كتاب شهيد مطهري را كه در يك مقاله ماترياليسم در ايران و در بخش‌هايي‌، علل گرايش به مادي گري را به طور مفصّل بيان كرده‌اند، مطالعه نماييد.(مجموعه آثار، شهيد مطهري‌، ج 1، ص 440 به بعد، انتشارات صدرا.)
نكته مهم قابل توجه اين كه موجود مساوي با محسوس نيست‌; بخشي از موجودات‌، محسوسند و در مقابل‌، بخشي از آن‌ها با آن كه از وجود واقعي برخوردارند، با حواس‌، درك شدني نيستند و اين اصل بايد در تمام پرسش‌ها لحاظ شود كه دايرة وجود را بايد فراتر از محسوس دانست‌.

غریبه
08-01-2012, 09:55 PM
سلام به همه ی دوستان ،طاعات وعباداتتون ان شاء الله قبول باشه
کسانی که دانشجو هستن حتما طرح ضیافت الهی به گوششون خورده که الان داره برگزار میشه
یکی از اساتید سوالی رو مطرح کرد میخواستم نظر شما رو هم بدونم

متن سوال: اگه دو خدا وجود داشت چه اتفاقی پیش می اومد؟

آســـــمان
08-01-2012, 10:29 PM
من اين پستو حذف ميكنم كه پستهاي هاي بقيه دوستان رو منحرف نكنه !

ولي خيلي دوست دارم اين بحث هم دنبال بشه كه چرا اصلا خدا اين فطرت و اين احساس نياز به پرستش رو براي انسان ايجاد كرده ؟!

طاهره وحیدیان
08-03-2012, 02:19 PM
یک روزی کسی از امام جعفر صادق سوال کرد خدا کجاست؟ چرا ما خدایی رو که نمی بینیم باید بپرستیم؟
اتفاقا روزی با حضرتش هم سفر شده بود ودر کشتیی سوار بودند.حضرت فرمان دادند او را ازکشتی بندازندش بیرون چون خیلی هم توی کشتی بی قراری می کرد وسرو صدا راه انداخته بود.با فرمان حضرت او را از کشتی بدرون دریا انداختند.او هی داد زدو شیون وزاری راه انداخت ودر حال غرق شدن بود واز دیگران هم ناامید شده بود شروع کرد خدا را صدا کردن !! که : ای خدا نجاتم بده.....!!!! وقتی حضرت دیدند از خلق ناامید شده ورو به پروردگار جهانیان کرده ، دستور دادند تا او را نجات دهند. وقتی او را به کشتی اوردند ؛ حضرت فرمودند: حالا خدا را یافتی؟؟؟ او گفت در حال غرق شدن خدا را یافتم که باید به او متوسل شد واز او کمک خواست .!!!

طاهره وحیدیان
08-03-2012, 02:24 PM
من اين پستو حذف ميكنم كه پستهاي هاي بقيه دوستان رو منحرف نكنه !

ولي خيلي دوست دارم اين بحث هم دنبال بشه كه چرا اصلا خدا اين فطرت و اين احساس نياز به پرستش رو براي انسان ايجاد كرده ؟!

عزیزم .من ازت یک سوال دارم: وقتی موبایلت شارژش تموم میشه ایا نیاز به شارژ مجدد نداره؟؟ ما هم برای شارژ شدنمون به یک منبع پر قدرت نیازمندیم تا اموراتمون بگذره .امورات مادی ومعنویمون . واون منبع پر قدرت کسی جز ذات باری تعالی نیست.وجود ما بستگی به اون منبع عظیم داره که باید به او متصل باشیم والا نابود میشیم.درست مثل لامپی که روشناییش رو از منبع بالاتری میگیره .اتفاقا کسانی که فیزیک می خونن بهتر وکاملتر این نیاز رو متوجه میشن.

دانيال
08-30-2012, 08:57 AM
باسلام
براي پاسخ دادن به بعضي سوالات بايد به قول يكي از بزرگان به 15 كوچه قبل برگرديم ،ولي به نظر بنده مثلا اگر وجود چيزي براي ما ثابت شد بايد اثرات وجودي ان راهم بپذيريم . مثلا وجود برق براي ما ثابت است ونيز اثرات متعدد آن نيز قابل رويت است ولي خود جريان برق قابل ديدن نيست .پس ايا ميشود انرا ردكرد. در مورد خداوند ، هر ضمير روشن شاهد اثرات خدايي وقدرت او در جهان است پس چگونه است ديدن را دليل وجود كنيم . با تشكر

asghar9431
11-19-2012, 07:01 PM
با عرض سلام خدمت دوسته عزیزم: کسی که صدای خدا رو نشنود و او را نبیند ونتواند با او حرف بزند او را پرستش نمی کند هیچ وقت
کسی که واقعا خدا رو پرستش می کند هم صداش رو می شنود هم می بیند وهم می توند با او حرف بزند

طاهره وحیدیان
11-19-2012, 08:00 PM
با عرض سلام خدمت دوسته عزیزم: کسی که صدای خدا رو نشنود و او را نبیند ونتواند با او حرف بزند او را پرستش نمی کند هیچ وقت
کسی که واقعا خدا رو پرستش می کند هم صداش رو می شنود هم می بیند وهم می توند با او حرف بزند
************************************************** ************************************************** ***
خب البته خداوند جلوه هایی دارد ؛ واین جلوه های خداوندست که قابل رویت است.اولیاء؛ انبیاء؛ صلحاء؛علماء؛ اهل بیت علیهم السلام؛ همگی جلوه های خداوندندکه وجودانها غنیمتی است برای باور کردن ودیدن خداوند عالم.وجلوه های فراوانی که همگی ایات خداوندند ؛در ارض وسماء که همگی مشهودوقابل رویتند که هرکدام نمودی وجلوه ای از عظمت خداوند هستند.بااین همه آیات الهی باز هم بدنبال خداوند هستیم؟؟ از کثرت وجودست که ناپیداست.