PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مسابقه ایستگاه نهج البلاغه

پرواز
07-26-2012, 02:46 PM
نام برنامه:ایستگاه نهج البلاغه
هدف :معرفی و ترویج مفاهیم ناب کتاب شریف نهج البلاغه در حوزه اجتماعی
تعداد برنامه : 90 قسمت
شبکه ها: یک، دو، سه، چهار، تهران وآموزش سیما
زمان پخش: از تاریخ 31/4/91 ( همزمان با شروع ماه مبارک رمضان) تا 27/7/91
ساعت پخش در ایام ماه مبارک رمضان: سوالات مسابقه از اذان صبح تا اذان مغرب و پاسخ سوالات به همراه اسامی برندگان روز قبل از اذان مغرب تا سحرگاه روز بعد
نحوه شرکت در مسابقه : ارسال عدد گزینه مورد نظر به شماره 3000077
تعداد برندگان:روزانه اسامی 20 نفر به عنوان برنده ( به قید قرعه )
جوایز:به هر برنده مبلغ 50 هزارتومان

جواب هر روز رو تا جایی که می تونم می گذارم..بخونید موقع پیامک زدن یه صلواتم برای به راه راست هدایت شدن من بفرستید-
متشکرم-پرواز

+/منبع حکمت ها-سایت شهید آوینی

پرواز
07-26-2012, 02:49 PM
5ام مرداد سال91

حكمت 237اقسام عبادت(عبادي، معنوى)

وَ قَالَ [عليه السلام] إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْأَحْرَارِ .و درود خدا بر او ، فرمود : گروهى خدا را به اميد بخشش پرستش كردند، كه اين پرستش بازرگانان است، و گروهى او را از روى ترس عبادت كردند كه اين عبادت بردگان است، و گروهى خدا را از روى سپاسگذارى پرستيندند و اين پرستش آزادگان است.

مسابقه شماره 6

«کسی که آرزوهایش طولانی است کردارش نیز ناپسند است» : حکمت 36 نهج البلاغه

امیرالمومنین علی(ع) در حکمت237 نهج البلاغه، چه نوع عبادتی را، عبادت آزادگان نامیده اند؟
1) عبادت به امید بخشش خدا
2) عبادت به خاطر ترس از خدا
3) عبادت به خاطر سپاسگزاری از خدا

پس جواب گزینه ی 3:khande:-به 3000077 بفرستید
زولبیا بامیه دیدن سر سفره ی افطار یاد منم بی افتید

پرواز
07-28-2012, 09:22 AM
حكمت 150ضد ارزش ها و هشدارها (اخلاقى،اجتماعى،سياسى)
.و درود خدا بر او ، فرمود : (مردى از امام درخواست اندرز كرد.)
از كسانى مباش كه بدون عمل صالح به آخرت اميدوار است، و توبه را با آرزوهاى دراز به تأخير مى اندازد، در دنيا چونان زاهدان سخن مى گويد، اما در رفتار همانند دنيا پرستان است ، اگر (32) نعمت ها به او برسد سير نمى شود ، و در محروميت قناعت ندارد ، از آنچه به او رسيد شكرگزار نيست و از آنچه مانده ، زياده طلب است.
ديگران را پرهيز مى دهد اما خود پروا ندارد ، به فرمانبردارى امر مى كند اما خود فرمان نمى برد ، نيكوكاران را دوست دارد ، اما رفتارشان را ندارد ، گناهكاران را دشمن دارد اما خود يكى از گناهكاران است ، و با گناهان فراوان مرگ را دوست نمى دارد ، اما در آنچه كه مرگ را ناخوشايند ساخت پافشارى دارد، اگر بيمار شود پشيمان مى شود ، و اگر مصيبتى به او رسد به زارى خدا را مى خواند ؛ اگر به گشايش ، دست يافت مغرورانه از خدا روى بر مى گرداند ، نفس به نيروى گُمان ناروا بر او چيرگى دارد ، و او با قدرت يقين بر نفس چيره نمى گردد.
براى ديگران كه گناهى كمتر از او دارند نگران ، و بيش ار [چه كه عمل كرده اميدوار است . اگر بى نياز گردد مست و مغرور شود ، و اگر تهى دست گردد ، مأيوس و سْست شود ، چون كار كند در آن كوتاهى ورزد ، و چون چيزى خواهد زياده روى نمايد ، چون در برابر شهوت قرار گيردگناه را برگزيده ، توبه را به تأخير اندازد ، و چون رنجى به او رسد از راه ملت اسلام دورى گزيند ، عبرت آموزى را طرح مى كند اما خود عبرت نمى گيرد ، در پند دادن مبالغه مى كند اما خود پند پذير نمى باشد.
سخن بسيار مى گويد ، اما كردار خوب او اندك است ! براى دنياى زودگذر تلاش و رقابت دارد اما براى آخرت جاويدان آسان مى گذرد؛ سود را زيان و زيان را سود مى پندارد ، از مرگ هراسناك است اما فرصت را از دست مى دهد ، گناه ديگران را بزرگ مى شمارد، اما گناهان بزرگ خود را كوچك مى پندارد، طاعت خود را رياكارانه بر خورد مى كند ، خوشگذرانى با سرمايه داران را بيشتر از ياد خدا با مستمندان دوست دارد ، به نفع خود بر زيان ديگران حكم مى كند اما هرگز به نفع ديگران بر زيان خود حكم نخواهد كرد.

سوال شماره 7

«ارزش هر کس به میزان دانایی و تخصص او است» حکمت 81 نهج البلاغه
7-حضرت امیر المومنین در حکمت 150 نهج البلاغهچه چیزی را لازمه امیدواری برای دستیابی به سعادتدر جهان آخرتمیداند؟
1-عمل صالح
2-استغفار
3-روزه

پس جواب گزینه ی 1
:khande:
-به 3000077 نفرستید چون از وقتش گذشته

پرواز
07-28-2012, 09:31 AM
نامه شماره 47

وصيتى از آن حضرت (ع ) به حسن و حسين عليهما السلام هنگامى كه ابن ملجم (لعنه الله ) او را ضربت زد:
شما را به ترس از خدا وصيت مى كنم و وصيت مى كنم كه در طلب دنيا مباشيد، هر چند، دنيا شما را طلب كند، بر هر چه دنيايى است و آن را به دست نمى آوريد يا از دست مى دهيد، اندوه مخوريد. سخن حق بگوييد و براى پاداش آخرت كار كنيد.
ظالم را دشمن و مظلوم را ياور باشيد.
شما دو تن و همه فرزندان و خاندانم را و هر كس را كه اين نوشته به او مى رسد، به ترس از خدا و انتظام كارها و آشتى با يكديگر سفارش مى كنم . كه از رسول خدا (صلى الله عليه و آله ) شنيدم كه مى گفت آشتى با يكديگر برتر است از يك سال نماز و روزه .
خدا را، خدا را، درباره يتيمان . مباد آنها را روزى سير نگه داريد و ديگر روز گرسنه و مباد كه در نزد شما تباه شوند.
خدا را، خدا را، درباره همسايگان ، همسايگان ، سفارش شده پيامبرتان (صلى الله عليه و آله ) هستند. رسول الله (صلى الله عليه و آله ) همواره درباره آنان سفارش مى كرد، به گونه اى كه گمان برديم كه برايشان ميراث معين خواهد كرد.
خدا را، خدا را، درباره قرآن ، مباد كه ديگران در عمل كردن به آن بر شما پيشى گيرند.
خدا را، خدا را، درباره نماز، كه نماز ستون دين شماست . خدا را، خدا را، درباره خانه پروردگارتان . مباد تا هستيد آن را خالى بگذاريد كه اگر زيارت خانه خدا ترك شود، شما را در عذاب مهلت ندهند.
خدا را، خدا را، درباره جهاد به مال و جان و زبان خود در راه خدا، بر شما باد پيوند با يكديگر و بخشش به يكديگر و زنهار از پشت كردن به يكديگر و بريدن از يكديگر. امر به معروف و نهى از منكر را فرو مگذاريد، كه بدترين كسانتان بر شما سرورى يابند و از آن پس ، هر چه دعا كنيد به اجابت نرسد.
سپس فرمود: اى فرزندان عبدالمطلب ، نبينم كه در خون مسلمانان فرو رفته باشيد و بانگ برآوريد كه ، اميرالمؤ منين كشته شد. بدانيد كه نبايد به قصاص خون من جز قاتلم كشته شود. بنگريد اگر من از اين ضربت كه او زده است كشته شوم شما نيز يك ضربت بر او زنيد. اعضايش را مبريد، كه من از رسول الله (صلى الله عليه و آله ) شنيدم كه فرمود: بپرهيزيد از مثله كردن حتى اگر سگ گيرنده باشد.

مسابقه شماره 8

8-حضرت علی (ع) در نامه 47 پیش از توصیه به نظم و صلح و آشتی چه توصیه مهمی را به همه کسانی که این نامه را می خوانند ارائه می فرماید؟
1- سفارش به جهاد
2- توصیه به تقوی الهی
3- سفارش به راستگویی

ترس از خدا میشه تقوای الهی؟؟؟:mora:

پس جواب گزینه ی 2
:khande:
-به 3000077 بفرستید

پرواز
07-29-2012, 12:29 PM
حكمت 327پيروزيهاى دروغين(سياسى، اخلاقى)
وَ قَالَ [عليه السلام] مَا ظَفِرَ مَنْ ظَفِرَ الْإِثْمُ بِهِ وَ الْغَالِبُ بِالشَّرِّ مَغْلُوبٌ .
و درود خدا بر او ، فرمود: پيروز نشد آن كس كه گناه بر او چيرگى يافت، و آن كس كه با بدى پيروز شد شكست خورده است.

مسابقه شماره 9
9-حضرت علی(ع) در حکمت 327، در تبین پیروز واقعی می فرمایند « آنکس که گناه بر او چیرگی یافت پیروز نشد ، و کسی که با کمک بدی پیروز شد....؟
1- شکست خورده است

2- گناه کار است

3- غافل است

پس جواب گزینه ی1:dokht:-به 3000077 بفرستید

پرواز
07-30-2012, 09:57 AM
قسمتی از خطبه ی 114

اى بندگان خدا، شما را به تقوا سفارش مى كنم كه تقوا توشه(سفر آخرت) و پناهگاه(از عذاب) است .توشه اى است كه ما را به منزل مى رساند و پناهگاهى است ، رستگارى دهنده . بهترين دعوت كنندگان كه سخن خود به گوش همگان رسانيد، مردم را به تقوا دعوت كرد. و آنكه سخن او دريافت ، بهترين درك كننده بود. پس دعوت كننده ، دعوت خويش به گوشها رسانيد و شنوندگان از آن دعوت رستگار شدند.

سوال شماره 10

10-از نگاه اميرالمومنين علي(ع) در خطبه 114 نهج البلاغه، رعایت تقوا، چه نقشي در رستگاری انسان در روز قيامت دارد؟
1- زاد و توشه سفر قيامت است.
2- پناهگاهی در برابر عذاب الهی
3- هر دو مورد

پس جواب گزینه ی3http://www.qurangloss.ir/images/smilies/g.gif
-به 3000077 بفرستید

امیرحسین
07-30-2012, 10:02 AM
چرا جوابها رو میگید ؟

پرواز
07-30-2012, 12:41 PM
بالاخره هر سوالی پاسخ نامه هم داره..!

پرواز
07-31-2012, 10:21 AM
بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم
وَ قَالَ [عليه السلام]
و درود خدا بر او ، فرمود:
أَشَدُّ الذُّنُوبِ مَا اسْتَهَانَ بِهِ صَاحِبُهُ .
سخت ترين گناه ، آن كه گناهكار آن را كوچك بشمارد

مسابقه شماره 11

11-حضرت علی(ع) در حکمت 348 سخت ترین گناهان را چه گناهی می داند؟
1-گناهی که سبک شمرده شود
2-گناهی که از روی غفلت باشد
3-گناهی که در خفا صورت گیرد

پرواز
08-01-2012, 12:23 PM
تـرجمـه خـطـبـه 178 نـهـج الـبـلـاغـه-روش برخورد با دنیا
ای مردم ، دنیا ارزومندان و خواهان خود را فریب می دهد ، برای شیفتگان خود ارزشی قائل نیست و ان کس را که بردنیا پیروز شود مغلوب گرداند .

به خدا سوگند هرگز ملتی از ناز و نعمت زندگی گرفته نشدند مگر به کیفر گناهانی که انجام داده اند ، زیرا خداوند بر بندگان خود ستم روا نمی دارد ، اگر مردم به هنگام نزول بلا ، و گرفته شدن نعمت ها ، با دستی نیت در پیشگاه خدا زاری کنند ، و با قلب های پر از محبت از خداوند درخواست عفو نمایند ، انچه از دستشان رفته باز خواهد گشت ، و هرگونه فسادی اصلاح خواهد شد .

من بر شما ترسناکم که در جهالت و غرور فرو رفته باشید ، چه اینکه در گذشته به سویی کشیده شدید که قابل ستایش نبود . اما اگر در زندگانی خود اصلاحاتی پدید اورید ، سعادتمند خواهید شد ، وظیفه ی من جز تلاش و کوشش در اصلاح امور شما نیست ، اگر می خواستم ، بی مهری های شما را بازگو می کردم .خدا انچه را گذشت ببخشاید
منبع : کتاب نهج البلاغه (ترجمه : استاد محمد دشتی )

مسابقه شماره 12

12-حضرت علی(ع) در خطبه 178 نهج البلاغه چه چیزی را عامل گرفته شدن ناز و نعمت از ملت ها معرفی می فرماید؟1-اسراف
2-انجام گناهان
3-درگیری و نزاع

پرواز
08-02-2012, 10:08 AM
ایستگاه هشتم:afarin:

خطبه 42

(پس از پايان جنگ جمل در 12 رجب سال 36 هجرى امام وارد كوفه شد، مردم به استقبال آمدند. آن حضرت وارد مسجد جامع شد دو ركعت نماز خواند و سخنرانى طولانى ايراد كرد كه بخشى از آن اين خطبه است.)
پرهيز از آرزوهاى طولانى و هوا پرستى

اى مردم همانا بر شما از دو چيز مى‏ ترسم: هوا پرستى و آرزوهاى طولانى. امّا پيروى از خواهش نفس، انسان را از حق باز مى ‏دارد، و آرزوهاى طولانى، آخرت را از ياد مى‏ برد. آگاه باشيد دنيا به سرعت پشت كرده و از آن جز باقى مانده اندكى از ظرف آبى كه آن را خالى كرده باشند، نمانده است. بهوش باشيد كه آخرت به سوى ما مى ‏آيد، دنيا و آخرت، هر يك فرزندانى دارند. بكوشيد از فرزندان آخرت باشيد، نه دنيا، زيرا در روز قيامت، هر فرزندى به پدر و مادر خويش باز مى ‏گردد. امروز هنگام عمل است نه حسابرسى، و فردا روز حسابرسى است نه عمل.
مى‏ گويم: («حذّاء» به معناى شتابان و «جذّاء» به معناى بريده از نيك و بد، كه برخى نقل كردند)

مسابقه شماره 13

به بازماندگان دیگران نیکی کنید، تا حرمت بازماندگان شما را نگاه دارند. حکمت264
13-در خطبه 42 نهج البلاغه، امیرالمومنین علی(ع) کدام عامل را مانع دستیابی به حق و حقیقت می داند؟
1) پیروی از هوای نفس
2) تکبر
3) خشم

جواب رو به 3000077 بفرستید :)

پرواز
08-06-2012, 11:40 AM
ارزش پرهیزکاری(ترجمه خطبه 198 نهج البلاغه)
پس از ستایش پروردگـار ! همانا من شما را به ترس از خدا سفارش می کنم، خدایی که آفرینش شما را آغاز کرد، و به سوی او باز می گـردید. خـدایی که خواسته های شمـا را برآورد، و بـازگشت به سوی او نهـایت آرزوی شمـاست. راه راست شما به او پـایان می پذیرد، و به هنگام ترس و وحشت، او پنـاهگاه شمـاست. همـانا تقـوا و ترس از خـدا، داروی بیمـاری های دل ها، روشنایی قلب ها، و درمان دردهای بدن ها، مرهم زخم جان ها، پاک کننده پلیدی های ارواح، و روشنایی بخش تاریکی چشم ها، و امنیت در نا آرامی ها، و روشن کننده تاریکی های شماست. پس اطاعت خدا را پوشش جان، نه پوشش ظاهری، قرار دهید، و با جان، نه با تن، فرمانبردار باشید تا با اعضا و جوارح بدنتان درهم آمیزد، و آن را بر همه امورتان حاکم گردانید.
اطاعت خدا را راه ورود به آب حیات، شفیع گرفتن خواسته ها، پناهگاه روز اضطراب، چراغ روشنگر قبرها، آرامش وحشت های طولانی دوران برزخ، و راه نجات لحظات سخت زندگی قرار دهید، زیرا اطاعت خدا وسیله نگهدارنده از حوادث هلاک کننده، و جایگاه های وحشتناک، که انتظار آن را می کشید، و حرارت آتش های برافروخته است. پس کسی که تقوا را انتخاب کند، سختی ها از او دور گردند، تلخی ها شیرین و فشار مشکلات و ناراحتی ها برطرف خواهد شد، و مشکلات پیاپی و خسته کننده، آسان گردیده و مجد و بزرگی از دست رفته، چون قطرات باران بر او فرو می بارند، رحمت بازداشته حق باز می گردد، و نعمت های الهی پس از فرو نشستن به جوشش می آیند، و برکات تقلیل یافته فزونی گیرند. پس، از خدایی بترسید که با پنددادن، شما را سود فراوان بخشیده، و با رسالت پیامبرش شما را نیکو اندرز داده، و با نعمت هایش بر شما منت گذاشته است. خود را برای پرستش خدا فروتن دارید، و با انجام وظایف الهی، حق فرمانبرداری را به جا آورید.

17-از نگاه اميرالمومنين علي(ع) در خطبه 198 نهج البلاغه، تقوا چه نقشي در زندگي انسان دارد؟
1 - باعث طول عمر مي شود.
2- داروي بيماري دل ها است
3- باعث افزايش روزي مي شود

پرواز
08-09-2012, 09:55 AM
نهج‌البلاغه خطبه شماره 70
و گفتار آن حضرت است سحرگاه روزى كه ضربت به فرق مباركش رسيد
مَلَكَتْنِي عَيْنِي وَ أَنَا جَالِسٌ فَسَنَحَ لِي رَسُولُ اللَّهِ ( صلى الله عليه وآله ) فَقُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ مَا ذَا لَقِيتُ مِنْ أُمَّتِكَ مِنَ الْأَوَدِ وَ اللَّدَدِ فَقَالَ ادْعُ عَلَيْهِمْ فَقُلْتُ أَبْدَلَنِي اللَّهُ بِهِمْ خَيْراً مِنْهُمْ وَ أَبْدَلَهُمْ بِي شَرّاً لَهُمْ مِنِّي .
نشسته بودم كه خواب مرا گرفت، و رسول خدا صلّى الله عليه و آله‏ بر من آشكار شد، گفتم : اى پيامبر خدا، چه كجى ‏ها و دشمنى‏ ها از امت تو ديدم فرمود : به آنان نفرين كن . گفتم: خداوند بهتر از آنان را به من عنايت كند، و به جاى من شرى را بر آنان گمارد. منظور از «اود» كجى و «لدد» دشمنى است، و اين از فصيح‏ترين سخنان است

مسابقه شماره 19

19-اميرالمومنين علي(ع) دو روز قبل از شهادت فرموند: « خداوند بهتر از آنان را به من دهد و به جاى من، شخص بدى را بر آنها مسلّط كند». این جمله حضرت بیانگر شکوه و شکایت ایشان از چه گروهی است :
1- پیروان معاویه
2- امت پیامبر (مسلمانان)
3- دشمنان اسلام
برای دستیابی به پاسخ این سئوال به خطبه 70 نهج البلاغه مراجعه کنید.

:vay:
جواب رو به 3000077 بفرستید

پرواز
08-10-2012, 01:22 PM
خطبه 149

(در سال 40 هجرى در بيستم رمضان قبل از شهادت فرمود)
1- ياد مرگ
اى مردم هر كس از مرگ بگريزد، به هنگام فرار آن را خواهد ديد، اجل سر آمد زندگى، و فرار از مرگ رسيدن به آن است ، چه روزگارانى كه در پى گشودن راز نهفته ‏اش بودم اما خواست خداوند جز پنهان ماندن آن نبود، هيهات كه اين، علمى پنهان است.
2- وصيّت‏ هاى امام على عليه السّلام
امّا وصيّت من نسبت به خدا، آن كه چيزى را شريك خدا قرار ندهيد، و نسبت به پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم اين است كه، سنّت و شريعت او را ضايع نكنيد. اين دو ستون محكم را بر پا داريد و اين دو چراغ را فروزان نگهداريد و تا آن زمان كه از حق منحرف نشده‏ايد، سرزنشى نخواهيد داشت، كه براى هر كس به اندازه توانايى او وظيفه ‏اى تعيين گرديده، و نسبت به افراد جاهل و نادان تخفيف داده شده است زيرا كه: پروردگار رحيم، و دين استوار، و پيشوا آگاه است. من ديروز رهبر شما بودم و امروز مايه پند و عبرت شما هستم، و فردا از شما جدا خواهم شد، خدا شما و مرا بيامرزد.
اگر از اين ضربت و در اين لغزشگاه نجات يابم، كه حرفى نيست، امّا اگر گام‏ها بلغزد و از اين جهان بروم، ما نيز چون ديگران در سايه شاخسار درختان، مسير وزش باد و باران، و زير سايه ابرهاى متراكم آسمان پراكنده مى‏ شويم، و آثارمان در روى زمين نابود خواهد شد. من از همسايگان شما بودم، كه چند روزى در كنار شما زيستم، و به زودى از من جز جسدى بى روح و ساكن پس از آن همه تلاش، و خاموش پس از آن همه گفتار، باقى نخواهد ماند، پس بايد سكوت من، و بى حركت دست و پا و چشم‏ها و اندام من، مايه پند و اندرز شما گردد، كه از هر منطق رسايى و از هر سخن مؤثّرى عبرت انگيزتر است. وداع و خدا حافظى من با شما چونان جدايى كسى است كه آماده ملاقات پروردگار است، فردا ارزش ايّام زندگى مرا خواهيد ديد، و راز درونم را خواهيد دانست. پس از آن كه جاى مرا خالى ديديد و ديگرى بر جاى من نشست، مرا خواهيد شناخت.

مسابقه شماره 20

20-مولای متقیان یک روز قبل از شهادتش در بیستم ماه رمضان مردم را به چه چیزی وصیت می کند؟
1-چیزی را شریک خدا قرار ندهند
2-سنت و شریعت پیامبر را ضایع نکنند
3-هر دو مورد

پرواز
08-12-2012, 11:05 AM
خطبه 47

(وصيّت امام عليه السلام به حسن و حسين عليه ما السّلام پس از ضربت ابن ملجم كه لعنت خدا بر او باد مى ‏باشد كه در ماه رمضان سال 40 هجرى در شهر كوفه مطرح فرمود)
1 پندهاى جاودانه
شما را به ترس از خدا سفارش مى ‏كنم، به دنيا پرستى روى نياوريد، گر چه به سراغ شما آيد، و بر آنچه از دنيا از دست مى ‏دهيد اندوهناك مباشيد، حق را بگوييد، و براى پاداش الهى عمل كنيد و دشمن ستمگر و ياور ستمديده باشيد. شما را، و تمام فرزندان و خاندانم را، و كسانى را كه اين وصيّت به آنها مى ‏رسد، به ترس از خدا، و نظم در امور زندگى، و ايجاد صلح و آشتى در ميانتان سفارش م ى‏كنم، زيرا من از جدّ شما پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم شنيدم كه مى ‏فرمود: «اصلاح دادن بين مردم از نماز و روزه يك سال برتر است». خدا را خدا را در باره يتيمان، نكند آنان گاهى سير و گاه گرسنه بمانند، و حقوقشان ضايع گردد خدا را خدا را در باره همسايگان، حقوقشان را رعايّت كنيد كه وصيّت پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم شماست، همواره به خوشرفتارى با همسايگان سفارش مى‏ كرد تا آنجا كه گمان برديم براى آنان ارثى معيّن خواهد كرد. خدا را خدا را در باره قرآن، مبادا ديگران در عمل كردن به دستوراتش از شما پيشى گيرند. خدا را خدا را در باره نماز، چرا كه ستون دين شماست. خدا را خدا را در باره خانه خدا، تا هستيد آن را خالى مگذاريد، زيرا اگر كعبه خلوت شود، مهلت داده نمى‏ شويد. خدا را خدا را در باره جهاد با اموال و جانها و زبان‏هاى خويش در راه خدا. بر شما باد به پيوستن با يكديگر، و بخشش همديگر، مبادا از هم روى گردانيد، و پيوند دوستى را از بين ببريد. امر به معروف و نهى از منكر را ترك نكنيد كه بدهاى شما بر شما مسلّط مى‏ گردند، آنگاه هر چه خدا را بخوانيد جواب ندهد (سپس فرمود).
2 سفارش به رعايت مقررات عدالت در قصاص
اى فرزندان عبد المطلّب: مبادا پس از من دست به خون مسلمين فرو بريد [و دست به كشتار بزنيد] و بگوييد، امير مؤمنان كشته شد، بدانيد جز كشنده من كسى ديگر نبايد كشته شود. درست بنگريد اگر من از ضربت او مردم، او را تنها يك ضربت بزنيد، و دست و پا و ديگر اعضاى او را مبريد، من از رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم شنيدم كه فرمود: «بپرهيزيد از بريدن اعضاى مرده، هر چند سگ ديوانه باشد».

مسابقه شماره 22

اميرالمومنين علي(ع)، در وصیت نامه خود چه سفارشي را درباره يتيمان به ما بیان داشته است؟
1- مبادا يتيمان گرسنه بمانند و حقوقشان ضايع گردد.
2- مبادا از يتيمان غفلت کنيد.
3- يتيمان را همانند فرزندان خود دوست داشته باشد.
برای دستیابی به پاسخ به نامه 47 نهج البلاغه مراجعه کنید

پرواز
08-12-2012, 11:08 AM
مسابقه شماره 23

23-اميرالمومنين علي(ع)، در ابتدای وصیت نامه خود که لحظاتی قبل از شهادت بیان فرمودند، در خصوص چه اموری سفارش می کنند؟
1- تقوای الهی و نظم در امور زندگي
2- ایجاد صلح و آشتی
3- همه موارد

برای دستیابی به پاسخ به نامه 47 نهج البلاغه مراجعه کنید

پرواز
08-16-2012, 09:06 AM
نهج البلاغه، حکمت 390 (http://msnblog.blogfa.com/post-66.aspx)
مومن باید شبانه روز خود را به سه قسمت تقسیم کند:
زمانی را برای نیایش و عبادت پروردگار ، و زمانی برای تامین هزینه زندگی ، و زمانی برای واداشتن نفس به لذت هایی که حلال و مایه زیبایی است.
خردمند را نشاید جز آن که در پی سه چیز حرکت کند :
کسب حلال برای تامین زندگی ، یا گام نهادن در راه آخرت ، یا به دست آوردن لذت های حلال.

مسابقه شماره 25
http://www.tvr.ir/images/M_images/printButton.png (http://www.tvr.ir/index2.php?option=com_content&task=view&id=10311&pop=1&page=0)
http://www.tvr.ir/images/M_images/emailButton.png (http://www.tvr.ir/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=10311&itemid=99999999)

25-امیر سخن حضرت علی(ع) در خصوص مدیریت زمان در طول شبانه روز توصیه می کنند اوقاتمان را به چند بخش تقسیم کنیم ؟ و هر قسم را به چه موضوعی اختصاص دهیم ؟
1- یک بخش و آن هم انجام عبادت
2-دو بخش شامل تامین هزینه زندگی و عبادت
3- سه بخش شامل عبادت، تامین هزینه زندگی و لذتهای حلال
برای سرمست شدن از کلام مولا در این زمینه به حکمت 390 مراجعه کنید.

پرواز
08-16-2012, 09:22 AM
14 ضرورت واقع نگرى در زندگى (ارزش‏هاى گوناگون اخلاقى)
به يقين بدان كه تو به همه آرزوهاى خود نخواهى رسيد، و تا زمان مرگ بيشتر زندگى نخواهى كرد، و بر راه كسى مى‏روى كه پيش از تو مى‏رفت، پس در به دست آوردن دنيا آرام باش، و در مصرف آنچه به دست آوردى نيكو عمل كن، زيرا چه بسا تلاش بى اندازه براى دنيا كه به تاراج رفتن اموال كشانده شد. پس هر تلاشگرى به روزى دلخواه نخواهد رسيد، و هر مدارا كننده‏اى محروم نخواهد شد. نفس خود را از هر گونه پستى باز دار، هر چند تو را به اهدافت رساند، زيرا نمى‏توانى به اندازه آبرويى كه از دست مى‏دهى بهايى به دست آورى. برده ديگرى مباش ، كه خدا تو را آزاد آفريد، آن نيك كه جز با شر به دست نيايد نيكى نيست، و آن راحتى كه با سختى‏هاى فراوان به دست آيد، آسايش نخواهد بود. بپرهيز از آن كه مركب طمع ورزى تو را به سوى هلاكت به پيش راند، و اگر توانستى كه بين تو و خدا صاحب نعمتى قرار نگيرد، چنين باش، زيرا تو، روزى خود را دريافت مى ‏كنى، و سهم خود بر مى‏دارى، و مقدار اندكى كه از طرف خداى سبحان به دست مى‏آورى، بزرگ و گرامى‏تر از (مال) فراوانى است كه از دست بندگان دريافت مى‏دارى، گرچه همه از طرف خداست. آنچه با سكوت از دست مى ‏دهى آسانتر از آن است كه با سخن از دست برود، چرا كه نگهدارى آنچه در مشك است با محكم بستن دهانه آن امكان پذير است، و نگهدارى آنچه كه در دست دارى، پيش من بهتر است از آن كه چيزى از ديگران بخواهى، و تلخى نا اميدى بهتر از درخواست كردن از مردم است. شغل همراه با پاكدامنى، بهتر از ثروت فراوانى است كه با گناهان به دست آيد، مرد براى پنهان نگاه داشتن اسرار خويش سزاوارتر است، چه بسا تلاش كننده‏اى كه به زيان خود مى‏كوشد، هر كس پر حرفى كند ياوه مى‏گويد، و آن كس كه بينديشد آگاهى يابد، با نيكان نزديك شو و از آنان باش، و با بدان دور شو و از آنان دورى كن. بدترين غذاها، لقمه حرام، و بدترين ستم‏ها، ستمكارى به ناتوان است. جايى كه مدارا كردن درشتى به حساب آيد به جاى مدارا درشتى كن، چه بسا كه دارو بر درد افزايد، و بيمارى، درمان باشد، و چه بسا آن كس كه اهل اندرز نيست، اندرز دهد، و نصيحت كننده دغل كار باشد. هرگز بر آرزوها تكيه نكن كه سرمايه احمقان است، و حفظ عقل، پند گرفتن از تجربه‏هاست، و بهترين تجربه آن كه تو را پند آموزد. پيش از آن كه فرصت از دست برود، و اندوه ببار آورد، از فرصت‏ها استفاده كن.

مسابقه شماره 27
http://www.tvr.ir/images/M_images/printButton.png (http://www.tvr.ir/index2.php?option=com_content&task=view&id=10317&pop=1&page=0)
http://www.tvr.ir/images/M_images/emailButton.png (http://www.tvr.ir/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=10317&itemid=99999999)

حضرت علی(ع) می فرماید: بخشنده باش اما زیاده روی نکن، در زندگی حساب گر باش اما سخت گیر مباش حکمت 33

27-از نگاه حضرت علی(ع)چه نوع کار و شغلی، کار شایسته ای است؟ کاری که...
1)همراه با تلاش بدنی باشد
2)دارای درآمد زیادی باشد
3) با پاکی و پاکدامنی همراه باشد
برای دستیابی به پاسخ این سئوال به نامه 31 نهج البلاغه مراجعه کنید.

پرواز
08-16-2012, 09:26 AM
عدالت حضرت علی(ع) در کار (http://harimeyas.com/1389/09/%d8%b9%d8%af%d8%a7%d9%84%d8%aa-%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa-%d8%b9%d9%84%d9%8a%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d9%83%d8%a7%d8%b1.html)
از نظر حضرت علی‌(ع) انسان موجودی اجتماعی است و برای ادامه زندگی خود و جامعه لازم است هر فرد متناسب با استعداد و توانایی و مهارت خود به کاری مشغول باشد؛ زیرا بسیاری از نیازهای مردم با کار جمعی و گروهی و تقسیم کار بهتر و آسان‌تر برطرف می‌شود.
حضرت علی‌(ع) فرموده‌اند: صاحبان کسب و کار به کارهای خود باز می‌گردند و مردم از تلاش آنان سود می‌برند. حضرت علی‌(ع) به تقسیم کار برای برقراری عدالت توجه خاصی داشتند و فرمودند: تقسیم کار آثار مفید و مناسبی در جامعه به وجود می‌آورد و بسیاری از نیازهای ضروری زندگی افراد تأمین می‌شود.
در حدیثی دیگر فرمودند: با تخصصی شدن کارها و تقسیم کار زمینه برای موفقیت و شکوفایی افراد و جامعه فراهم می‌شود. در صورتی که افراد به کارهای گوناگون بپردازند، نه فقط موفقیتی کسب نمی‌کنند؛ بلکه موجب هدر دادن منابع و امکانات می‌شوند. تقسیم کار موجب افزایش کارآیی می‌شود. افرادی که به کارهای گوناگون بپردازند، کوچک شده و پیروز نمی‌شوند.
حضرت علی(ع) به تقسیم کار بین زن و مرد توجه داشتند. امور خانه را به عهده‌ی زن و کارهای خارج از منزل را به عهده‌ی مرد می‌دانستند و فرمودند: باید کارهایی به زنان واگذار شود که با روحیه و توانایی جسمی آنان سازگار باشد. کاری که در توانایی زنان نیست به آنان واگذار نکنید. زن گل بهاری است، نه پهلوانی سخت‌کوش.
حضرت علی‌(ع) به امام حسن فرموده‌اند:
کار هر کدام از خدمتکارانت را معین کن تا او را در برابر آن کار مسئول بدانی.
تقسیم درست کار، سبب می‌شود؛ وظایف را به یکدیگر واگذار نکنند و در خدمت سستی نکنند.
حضرت علی(ع) در حدیثی فرمودند: مسلمان واقعی ساعات شبانه روز زندگی خود را به سه قسمت تقسیم می‌کند. ۱ـ عبادت و پرستش و نیایش پروردگار ۲ـ کار و فعالیت و کسب درآمد حلال ۳ـ استراحت و رسیدگی به امور منزل.
حـــضرت عـــلی(ع) سفارش فرمودند: کـــار هر روز را در همان روز انجام دهید؛ زیرا هر روزی، کار مخصوص به خود دارد و کـــار و تلاش باید با برنامه‌ریزی روزانه انجام گیرد.

26-توصیه امیر مومنان علی (ع) در رابطه با کار زنان چیست؟
1-کار زنان باید متناسب با روحیات لطیف آنها باشد
2-تفکیک مشاغل نوعی ظلم به زن است
3-زنان باید مانند مردان در همه زمینه ها فعال باشند.

پرواز
08-20-2012, 02:33 PM
إنَّما هُوَ عِيدٌ لِمَن قَبِلَ اللّه‏ُ صِيامَهُ و شَكَرَ قِيامَهُ ؛

امروز (عید فطر) تنها عيد كسى است كه خداوند روزه‏اش را پذيرفته و شب زنده‏دارى‏اش را سپاس گزارده است .
[ نهج البلاغه ، حكمت 428]

عيد واقعي روزي است كه انسان در آن روز معصيت و نافرماني خدا نكند.«كل يوم يعصي الله فيه فهو عيد

30-عید واقعی در نزد حضرت علی(ع) چه روزی است؟
1) روزی که در آن روز معصیت خدا نباشد
2) روزی که انسان در آن روز به معنای واقعی شاد باشد
3)عید فطر
برای دستیابی به پاسخ این سئوال به حکمت 428 نهج البلاغه مراجعه کنید

پرواز
08-24-2012, 09:27 AM
خطبه (15)-در برگرداندن بيت‏المال

( وَ مِنْ كَلامٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ ) فيما رَدَّه عَلَى الْمُسْلِمِينَ مِنْ ‏قَطائعِ‏ ‏‏عُثْمانَ‏‏: وَ اللَّهِ لَوْ وَجَدْتُهُ قَدْ تُزُوِّجَ بِهِ النِّساءُ وَ مُلِكَ بِهِ الْإِماءُ لَرَدَدْتُهُ، فِإِنَّ فِى الْعَدْلِ سَعَةً، وَ ‏مَنْ‏ ‏ضاقَ‏ ‏عَلَيْهِ‏ ‏الْعَدْلُ‏ ‏فَالْجَوْرُ ‏عَلَيْهِ‏ ‏أَضْيَقُ‏.

در برگرداندن بيت‏المالسياست اقتصادى امام (ع)به خدا سوگند، بيت‏المال تاراج‏شده را هر كجا كه بيابم به صاحبان اصلى آن باز مى‏گردانم، گر چه با آن ازدواج كرده، يا كنيزانى خريده باشند، زيرا در عدالت گشايش براى عموم است، و آن كس كه عدالت بر او گران آيد، تحمل ستم براى او سخت تر است.

مسابقه شماره 35
http://www.tvr.ir/images/M_images/printButton.png (http://www.tvr.ir/index2.php?option=com_content&task=view&id=10349&pop=1&page=0)
http://www.tvr.ir/images/M_images/emailButton.png (http://www.tvr.ir/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=10349&itemid=99999999)

35-از نگاه امير المومنين علي (ع) عدالت چه نقشي در جامعه دارد؟

عامل مبارزه با شرک است
عدالت گشايش براي عموم است
باعث ايجاد مودت است

برای دستیابی به پاسخ این سئوال به خطبه 15 نهج البلاغه مراجعه کنید

عدد 2 را به 3000077 بفرستید-شاید امروز ما برنده شدیم کی میدونه!؟:hoora:

پرواز
09-02-2012, 05:35 AM
حکمت 437 (http://nahjolbalaghemola.blogfa.com/post-448.aspx)

(از امام پرسیدند عدل یا بخشش ، کدام یک برتر است فرمود:) عدالت هر چیزی را در جای خود قرار می دهد ، در حالی که بخشش آن را از جای خود خارج می سازد. عدالت تدبیر عمومی مردم است ، در حالیکه بخشش گروه خاصی را شامل است ، پس عدالت شریف تر و برتر است.

38- کدام تعریف زیر نسبت به عدالت به دیدگاه حضرت علی(ع) نزدیک تر است؟
1)عدالت یعنی تساوی حقوق افراد جامعه
2) عدالت یعنی قرار دادن هر چیزی در جایگاه واقعی خودش
3)عدالت یعنی اینکه هیچ فقیری در جامعه باقی نماند
حکمت 437

پرواز نوشت :متاسفانه این برناه ی 90 قسمتی در قسمت 38ام گویا متوقف شده .. سوالاتی رو که قرار نداده بودم کامل میکنم..انشاا.. بتونیم ازهمین 38تا هم به نحو احسن استفاده کنیم:gol:

پرواز
09-03-2012, 09:06 AM
قسمتی از خطبه 178:

اى مردم دنيا آرزومندان و خواهان خود را فريب مى‏ دهد، براى شيفتگان خود ارزشى قائل نيست، و آن كس را كه بر دنيا پيروز شود مغلوب گرداند. به خدا سوگند هرگز ملّتى از ناز و نعمت زندگى گرفته نشدند مگر به كيفر گناهانى كه انجام داده‏اند، زيرا خداوند بر بندگان خود ستم روا نمى‏ دارد، اگر مردم به هنگام نزول بلاها، و گرفته شدن نعمت‏ ها، با درستى نيّت در پيشگاه خدا زارى كنند، و با قلب‏ هاى پر از محبّت از خداوند درخواست عفو نمايند، آنچه از دستشان رفته باز خواهد گشت، و هر گونه فسادى اصلاح خواهد شد. من بر شما ترسناكم كه در جهالت و غرور فرو رفته باشيد، چه اينكه در گذشته به سويى كشيده شديد كه قابل ستايش نبود. امّا اگر در زندگانى خود اصلاحاتى پديد آوريد، سعادتمند خواهيد شد، وظيفه من جز تلاش و كوشش در اصلاح امور شما نيست، اگر مى‏خواستم، بى مهره‏ هاى شما را باز گو مى ‏كردم. خدا آنچه را گذشت ببخشايد.

اميرالمومنين علي(ع) ، دلیل محروم شدن جامعه از زندگانی خرم و وفور نعمت را چه عاملی میداند؟
1) گناه
2) نفاق
3) تکبر
خطبه 178 نهج البلاغه