PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خطبه 4 - پس از فتح بصره در سال 36 هجرى و كشته شدن طلحه و زبير

امیرحسین
11-24-2010, 08:39 PM
با سلام

ترجمه خطبه 4

(گفته شد كه پس از فتح بصره در سال 36 هجرى و كشته شدن طلحه و زبير ايراد فرمود)

1* ويژگى‏هاى اهل بيت عليهم السّلام:
شما مردم به وسيله ما، از تاريكى‏هاى جهالت نجات يافته و هدايت شديد، و به كمك ما، به اوج ترقّى رسيديد. صبح سعادت شما با نور ما درخشيد، كر است گوشى كه بانگ بلند پندها را نشنود، و آن كس را كه فرياد بلند، كر كند، آواى نرم حقيقت چگونه در او أثر خواهد كرد؟ قلبى كه از ترس خدا لرزان است، همواره پايدار و با اطمينان باد!. من همواره منتظر سرانجام حيله‏گرى شما مردم بصره بودم، و نشانه‏هاى فريب خوردگى را در شما مى‏نگريستم. تظاهر به ديندارى شما، پرده‏اى ميان ما كشيد ولى من با صفاى باطن درون شما را مى‏خواندم.

2 ويژگى‏هاى امام على عليه السّلام:
(9) من براى وا داشتن شما به راه‏هاى حق، كه در ميان جادّه‏هاى گمراه كننده بود، به پاخاستم در حالى كه سر گردان بوديد و راهنمايى نداشتيد تشنه كام هر چه زمين را مى‏كنديد قطره آبى نمى‏يافتيد، «3» امروز زبان بسته را به سخن مى‏آورم. دور باد رأى كسى كه با من مخالفت كند!

از روزى كه حق به من نشان داده شد، هرگز در آن شك و ترديد نكردم! كناره گيرى من چونان حضرت موسى عليه السّلام برابر ساحران است كه بر خويش بيمناك نبود،ترس او براى اين بود كه مبادا جاهلان پيروز شده و دولت گمراهان حاكم گردد. امروز ما و شما بر سر دو راهى حق و باطل قرار داريم، آن كس كه به وجود آب اطمينان دارد تشنه نمى‏ماند.
-پایان خطبه چهارم-

یا حق !