PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نوع انديشه امام علی علیه السلام

طاهره وحیدیان
02-20-2012, 10:06 PM
http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up1/10119851215189033954.jpg

نوع انديشه امام

نوع انديشه امام،برجستگى خاصى داشت كه جانها را خيره مى‏ كرد.

جورج جرداق،دانشمند عيسوى،در بحث‏«بردگى‏»،نظر على عليه السلام و عمر بن خطاب را مقايسه نموده گويد:
عُمَر مى ‏گفت:«چرا مردم را به بندگى گرفتيد؟در حاليكه مادرانشان،آنان را آزاد زاده ‏اند.»

اين گفتار متوجه اربابان است و جز نصيحتى بيش نه،ولى على بن ابى طالب عليه السلام،بردگان را بيدار مى ‏كرد و مى ‏فرمود:

«بنده ديگرى مباش كه خداوند،ترا آزاد آفريده است.»
بلندى انديشه را بنگر (1) .
امام از دسترنج‏ خويش،ذخيره ‏اى مى‏ كرد و از آن ذخيره، «بنده‏» مى‏ خريد و آزاد مى ‏ساخت.

و بدين طريق،هزار برده را از قيد،نجات بخشيد (2) .

همه كس حكومت را براى تفوّق بر غير،و تعظيم ديگران نسبت‏ به خود، و داشتن زندگى مرفه، و تجمل و خوشگذرانى مى ‏خواهد و از اينها همه،هرگز خالى نيست،اما امام،

در حاليكه كفش پاره خود را وصله مى ‏زد،به آن كسان كه آمده بودند تا حكومتش را تبريك گويند، فرمود:

«اگر (در اين مقام كه هستم) نتوانم حق را برقرار و ثابت‏بدارم و باطل را زايل سازم،در نظر من،اين كفش پاره،از حكومت‏ بر شما بهتر است و برتر» (3)

داستان مردم شهر«انبار» (از شهرهاى قديم عراق) را شنيده‏ ايد كه به استقبال و تعظيم او، از مركب پياده شده بر خاك افتادند و امام، با شگفتى فرمود:«اين چه بود كه كرديد؟ما براى درهم شكستن همين رسوم غلط بر پا خواسته ‏ايم.» (4)

روزى هم احنف بن قيس بر سفره معاويه در ماه رمضان به افطار نشسته بود،انواع زياد غذا او را متحير ساخته اشكش روان شد.معاويه علت پرسيد،گفت:به ياد افطارى افتادم كه در خانه‏«على عليه السلام‏»دعوت بودم كه چه ساده بود.

معاويه گفت:«از او مگو ى،كه او را مانند نيست.»

پى ‏نوشتها:

1.ترجمه الامام على (جرج جرداق) -ج 1 ص 227.
2.خلافت‏بلافصل-ج 1/167. (به نقل از«غاية المرام‏»)
3.ترجمه الامام على (جرج جرداق) -ج 1/184.
4. ماخذ قبل-ج 1/99.
على معيار كمال صفحه 181