PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ربای نا خواسته

پرواز
12-26-2011, 09:45 PM
سلام طاهره جون یه سوال برام پیش اومده

اگر ناخواسته ربا وارد زندگی ما بشه بعد از اینکه متوجه شدیم برای پاک شدن مالمون چه باید بکنیم ؟

پرواز
12-26-2011, 09:52 PM
اگه برات امکانم داره یکم راجع به ربا توضیح بده برام..

شبت پر از خیر

طاهره وحیدیان
02-06-2012, 06:42 PM
سلام عزیزم. من نمی فهمم ناخواسته یعنی چی ؟؟ !! اول هرکاری می خوایم انجام بدیم باید راه شرعیشو مدّ نظر بگیریم ؛ اگر اینکار رو بکنیم برای هر کاری ؛ دیگه دچار این معزل ناخواسته نخواهیم شد.اگر هم میشه بیشتر شرح بده تا متوجه شم.ممنون

طاهره وحیدیان
02-06-2012, 06:52 PM
ربا مقدار اضافه ای است که ما از شخص تقاضا میکنیم .بطور مثال من به تو مقداری پول میدم ؛ وباهات شرط می کنم وقتی خواستی پولمو بر گردونی باید مبلغی بمن اضافه بدی ؛ یعنی من تقاضای اضافه می کنم ؛ که این اضافه رو میگن ربا. اما اگر هنگامی که پول منو بمن بر میگردونی خودت مبلغی رو اضافه بر گردوندی ؛ به عنوان هدیه وتشکر ی که در این مدت پولم دستت بوده ؛ این مستحب است ؛ زیرا من چشم داشتی نداشتم وتقاضایی نکردم بلکه خودت این مقدار اضافه رو دادی ؛ که از مستحبات است .

پرواز
02-27-2012, 05:50 PM
ببخش دیر جواب میدم

شما یه قرار داد با من می بندین که من میگم توی کارم (توی اون بیزینسی که دارم)شما رو توی سود و زیان کارم شریک میکنم (اینجوری ربا نمیشه درسته؟؟؟)
بعد من در واقع به شما دروغ گفتم درسته که هر ماه مبلغی سود به شما میدم اما کار من شرعی نیست چون من به مفاد قرار داد عملا عمل نمیکنم !!!

بعد از چند ماه شما می فهمین که من ورشکست شدم !!
حالا تکلیف پول شما چی میشه؟؟
بر طبق قرار داد باید در سود و زیان شریک باشیم!!

حکم این قضیه چیه؟

پرواز
02-27-2012, 05:51 PM
ربا مقدار اضافه ای است که ما از شخص تقاضا میکنیم .بطور مثال من به تو مقداری پول میدم ؛ وباهات شرط می کنم وقتی خواستی پولمو بر گردونی باید مبلغی بمن اضافه بدی ؛ یعنی من تقاضای اضافه می کنم ؛ که این اضافه رو میگن ربا. اما اگر هنگامی که پول منو بمن بر میگردونی خودت مبلغی رو اضافه بر گردوندی ؛ به عنوان هدیه وتشکر ی که در این مدت پولم دستت بوده ؛ این مستحب است ؛ زیرا من چشم داشتی نداشتم وتقاضایی نکردم بلکه خودت این مقدار اضافه رو دادی ؛ که از مستحبات است .

فرق این با نزول چیه؟

طاهره وحیدیان
02-27-2012, 08:28 PM
ببخش دیر جواب میدم

شما یه قرار داد با من می بندین که من میگم توی کارم (توی اون بیزینسی که دارم)شما رو توی سود و زیان کارم شریک میکنم (اینجوری ربا نمیشه درسته؟؟؟)
بعد من در واقع به شما دروغ گفتم درسته که هر ماه مبلغی سود به شما میدم اما کار من شرعی نیست چون من به مفاد قرار داد عملا عمل نمیکنم !!!

بعد از چند ماه شما می فهمین که من ورشکست شدم !!
حالا تکلیف پول شما چی میشه؟؟
بر طبق قرار داد باید در سود و زیان شریک باشیم!!

حکم این قضیه چیه؟
************************************************** *******************************************

نزول در اصطلاح همان ربا است ,و غالباً‌ نزول در جایی انجام می شود که شخص نیاز مالی دارد و نمی تواند مشکل خود را حل کند. لذا پولی را قرض کرده و در مقابل مقدار بیشتری برمی گرداند و آن را در سرمایه گذاری نیز خرج نمی کند، چون برای خرج در سرمایه گذاری و کار کردن راه شرعی وجود دارد.

وقتی معامله ای می خواهیم با کسی انجام دهیم چه مضاربه وچه مشارکت ویا هرنوع معامله شرعی باید قرار دادی نوشته شود وطبق مفاد اون قرارداد عمل بشه؛ درست مانند موسسه هایی که در جامعه هست ووقتی پولی می بریم به عنوان سرمایه اونجا می گذاریم طبق عقود شرعی به ما قراردادی را می دهند که ما امضا می کنیم وقرارداد بسته میشه .حال این سوال گنگه .باید بری دفتر مرجع تقلیدت وکامل اون معامله وکاری که انجام شده , شرح بدید تا تکلیفتون مشخص بشه.