PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : همه راضین به خدا!

حسین زاده
12-17-2011, 10:01 PM
سلام و خدا قوت
با توجه به فرارسیدن ایام امتحانات یه سوال فنی داشتم!
می خوام حکم شرعی تقلب و بپرسم
کسی که تقلب می گیره راضی
کسی که تقلب میده راضی
خیلی وقت ها مراقب هم راضی
(اون روز به استاد همون درسی که امتحان داشتیم گفتیم در سالن بازه سردمونه نمی تونیم امتحان بدیم،استاد دو طبقه رفت پایین تا در و ببنده و ما رو تنها گذاشت،
یعنی راضیه دیگه!!!!!!!!!!!!!!!
چند دقیقه بعد یکی گفت استاد حالا گرم شد)
پس مشکل کجاست؟

طاهره وحیدیان
12-18-2011, 01:35 PM
وعلیکم السّلام.قبل از پاسخ به سؤال ؛ بنده یک سؤالی از شما میکنم ؛خواهش میکنم پاسخ دهید:
مجلسی که درآن غیبت میشه ؛ غیبت کننده راضی ؛ غیبت کننده راضی؛کارفرما راضی(شیطان) آیا اشکالی نداره؟؟ آیا حرام خدا حلال میشه؟؟ وبرای این موضوع می توان مثالهای فراوانی آورد؛ اما به همین یک مثال بسنده میکنیم.
حالا عزیز من به فتاوی علماء بنگرید:

همه مراجع: تقلب در امتحان جايز نيست.(1)

(1) آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 2197
آيت‏الله مكارم، استفتائات، ج 1، س 1608
آيت‏الله تبريزى، استفتاءات، س 1303
آيت‏الله سيستانى Sistani.org ،تقلب
آيت‏الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 2468
و دفتر: امام، آيت‏الله بهجت، آيت‏الله صافى، آيت‏الله نورى و آيت‏الله وحيد.

طاهره وحیدیان
12-18-2011, 03:33 PM
آیا تقلب در امتحانات موجب تضییع حق دیگران است؟

بدون ترديد تقلب در امتحان يك عمل ضد اخلاقى است كه عقل نيز بر قبيح بودن آن شهادت مى‏دهد و عملى كه عقلًا قبيح باشد شرعاً نيز ممنوع است. اما اين كه تقلب در امتحان حق كسى را ضايع مى‏كند يا نه؟

اولًا: موجب تضييع مى‏شود چه اين كه تقلب كننده به ناحق بر كسانى كه تقلب نكرده‏اند پيشى مى‏گيرد و به دروغ خود را با سوادتر از ديگران نشان مى‏دهد و اين در موفقيت‏هاى بعدى مؤثر است.

ثانياً: ضد اخلاقى بودن يك عمل مشروط به اين نيست كه حقى را از ديگرى ضايع كند بلكه همين كه عملى مانع راه تكامل انسان باشد و عقل آن را قبيح بداند كافى است كه آن را ممنوع بدانيم و خود را براى انجام آن عمل سرزنش كنيم و اما كسى كه مصمم به ترك اين عمل باشد به نظر مى‏رسد كه با توجه به مشكلات جبران خاص اين عمل يعنى، پس دادن نمره‏هايى كه با تقلب به دست آورده است، راهى جز استغفار و تصميم جدى بر ترك عمل نيست و خداوند ارحم الراحمين است.

طاهره وحیدیان
12-18-2011, 03:46 PM
اگر طرف مقابل راضى به تقلّب از روى نوشته‏اش باشد، حكم تقلّب چگونه است؟

همه مراجع: رضايت شخص مقابل، هيچ تأثيرى در حكم ندارد.(1)

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــ
(1) آيت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 2197 آيت‏الله مكارم، استفتائات، ج 1، س 1608 و دفتر همه مراجع

لبخند ِ خدا
12-18-2011, 07:42 PM
شرمنده ولي در جواب سوالتون:
خوب اصل مشكل غيبت اينه كه كسي كه پشت سرش غيبت ميشه راضي نيست...
پس حرامه...!!!
جسارتا!!!!

طاهره وحیدیان
12-19-2011, 05:19 AM
عزیزم من قبح گناهو می خواستم جا بندازم ؛ که اگر همه هم راضی باشن ولی فعل حرام حرام است وبا رضایت حلال نمیشه .ما بسیار دیده ایم که از شخصی حرفی می شود وقتی او را میبینند میگن راضی باش ما غیبتتو کردیم !!! اونهم میگه شما اختیار دارید !!! در حالیکه با گفتن به غبیت شونده هم این حرام خدا حلال نخواهد شد ؛ گرچه که او هم راضی باشد وبگوید شما صاحب اختیاری !!!!!